Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Lithotripsy/litotripsi

Konu

#1
Litotripsi, safra keseniz veya karaciğeriniz gibi diğer organlardaki belirli böbrek taşı ve taşlarını tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir prosedürdür.

Taş kırma yani.

Böbrek taşları, idrarınızdaki mineraller ve diğer maddeler böbreklerinizde kristalleştiğinde, katı kütleler veya taşlar oluşturduğunda ortaya çıkar. Bunlar, küçük, keskin kenarlı kristallerden veya cilalı nehir kayalarına benzeyen daha pürüzsüz, daha ağır oluşumlardan oluşabilir. İdrar yaparken genellikle vücudunuzdan doğal olarak çıkarlar.

Bununla birlikte, bazen vücudunuz idrara çıkma yoluyla daha büyük oluşumları geçemez. Bu böbrek hasarına yol açabilir. Böbrek taşı olan kişilerde kanama, şiddetli ağrı veya idrar yolu enfeksiyonları görülebilir. Taşlar bu tür problemlere neden olmaya başladığında, doktorunuz litotripsi önerebilir.

Litotripsi nasıl çalışır?
Litotripsi, büyük böbrek taşlarını daha küçük parçalara ayırmak için ses dalgalarını kullanır. Bu ses dalgalarına yüksek enerjili şok dalgaları da denir. Litotripsinin en yaygın şekli ekstrakorporeal şok dalgası litotripsidir (ESWL).

Ekstrakorporeal “vücudun dışında” anlamına gelir. Bu durumda, şok dalgalarının kaynağını ifade eder. ESWL sırasında, litotriptör adı verilen özel bir makine şok dalgalarını oluşturur. Dalgalar vücudunuza gider ve taşları ayırır.

ESWL 1980'lerin başından beri var. Daha büyük böbrek taşlarında tercih edilen tedavi olarak ameliyatı hızla değiştirdi. ESWL noninvaziv bir prosedürdür, yani ameliyat gerektirmez. İnvaziv olmayan prosedürler genellikle invaziv prosedürlerden daha güvenli ve kurtarılması daha kolaydır.

Litotripsi yapmak yaklaşık 45 dakika ila bir saat sürer. Muhtemelen bir çeşit anestezi (yerel, bölgesel veya genel) verilecek, böylece herhangi bir acı hissetmeyeceksiniz.

İşlemden sonra, böbreklerden veya üreterden taş döküntüleri, idrar yoluyla çıkar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da