You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Lösemi; nedir? lösemi belirtileri?

Lösemi; nedir? lösemi belirtileri?

Yönetici
Lösemi; nedir? lösemi belirtileri?
Bugün sizler ile Lösemi konusunda konuşmak istedim.


Lösemi , Kan kanseri


Lösemi nedir? Kan kanseri nedir?


Lösemi, kan hücrelerinin kanseridir. Kırmızı kan hücreleri (RBC'ler), beyaz kan hücreleri dahil olmak üzere birkaç geniş kan hücresi kategorisi vardır. (WBC'ler) ve trombositler . Genel olarak, lösemi, WBC kanserlerini ifade eder.

WBC'ler bağışıklık sisteminizin hayati bir parçasıdır . Vücudunuzu bakteri, virüs ve mantarların yanı sıra anormal hücreler ve diğer yabancı maddelerin istilasına karşı korurlar. Lösemide, WBC'ler normal WBC'ler gibi çalışmaz. Ayrıca çok hızlı bölünebilirler ve sonunda normal hücreleri dışarıda bırakabilirler.

WBC'ler çoğunlukla kemik iliğinde üretilir, ancak bazı WBC türleri de lenf düğümlerinde , dalakta ve timus bezinde yapılır . Bir kez oluştuktan sonra, WBC'ler vücudunuzda kan ve lenf ( lenfatik sistemde dolaşan sıvı) içinde dolaşır , lenf düğümlerinde ve dalakta yoğunlaşır.


Lösemi için risk faktörleri

Löseminin nedenleri bilinmemektedir. Bununla birlikte, riskinizi artırabilecek birkaç faktör tanımlanmıştır. Bunlar şunları içerir:
 • ailede lösemi öyküsü
 • sigara içmek , akut miyeloid lösemi (AML) geliştirme riskinizi artırır
 • Down sendromu gibi genetik bozukluklar
 • bazen " prelösemi " olarak adlandırılan miyelodisplastik sendrom gibi kan bozuklukları
 • önceki kanser tedavisi için kemoterapi veya radyasyon
 • yüksek seviyelere maruz kalma (radyasyona)
 • benzen gibi kimyasallara maruz kalma

Lösemi türleri

Löseminin başlangıcı akut (ani başlangıç) veya kronik (yavaş başlangıç) olabilir. Akut lösemide kanser hücreleri hızla çoğalır. Kronik lösemide hastalık yavaş ilerler ve erken belirtiler çok hafif olabilir.

Lösemi ayrıca hücre tipine göre sınıflandırılır. Miyeloid hücreleri içeren lösemiye miyelojenöz lösemi denir. Miyeloid hücreler, normalde granülosit veya monosit haline gelen olgunlaşmamış kan hücreleridir. Lenfositleri içeren lösemi, lenfositik lösemi olarak adlandırılır. Dört ana tip lösemi vardır:


Akut miyelojenöz lösemi (AML)

Akut miyelojenöz lösemi (AML) çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Ulusal Kanser Enstitüsü'nün (NCI) Gözetim, Epidemiyoloji ve Nihai Sonuçlar Programına göre , Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık 21.000 yeni AML vakası teşhis edilmektedir. Bu, löseminin en yaygın şeklidir. AML için beş yıllık hayatta kalma oranı yüzde 26.9'dur.

Akut lenfositik lösemi (ALL)

Akut lenfositik lösemi (ALL) çoğunlukla çocuklarda görülür.  ALL için beş yıllık sağkalım oranı yüzde 68,2'dir.

Kronik miyelojenöz lösemi (CML)

Kronik miyelojenöz lösemi (KML) çoğunlukla yetişkinleri etkiler.  KML için beş yıllık sağkalım oranı yüzde 66,9'dur.

Kronik lenfositik lösemi (KLL)

Kronik lenfositik lösemi (KLL) büyük olasılıkla 55 yaşın üzerindeki insanları etkilemektedir . Çocuklarda çok nadiren görülür. NCI'ye göre , yılda yaklaşık 20.000 yeni KLL vakası teşhis edilmektedir. KLL için beş yıllık sağkalım oranı yüzde 83,2'dir.

Tüylü hücreli lösemi , KLL'nin çok nadir görülen bir alt tipidir. Adı, kanserli lenfositlerin mikroskop altında görünmesinden gelmektedir.


Löseminin belirtileri nelerdir? 

Lösemi belirtileri , kan kanseri belirtileri

Löseminin semptomları şunları içerir:

 1. özellikle geceleri aşırı terleme (" gece terlemeleri " olarak adlandırılır )
 2. dinlenmeyle geçmeyen yorgunluk ve halsizlik
 3. kasıtsız kilo kaybı
 4. kemik ağrısı ve hassasiyeti
 5. ağrısız, şişmiş lenf düğümleri (özellikle boyun ve koltuk altlarında)
 6. genişlemesi karaciğer ya da dalak
 7. ciltte peteşi adı verilen kırmızı lekeler
 8. kolayca kanama ve kolayca morarma
 9. ateş veya titreme
 10. sık enfeksiyonlar

Lösemi ayrıca kanser hücrelerinden sızan veya etkilenen organlarda semptomlara neden olabilir. Örneğin kanser merkezi sinir sistemine yayılırsa baş ağrısı , bulantı ve kusma , kafa karışıklığı , kas kontrolünün kaybı ve nöbetlere neden olabilir .

Lösemi ayrıca aşağıdakiler dahil vücudunuzun diğer bölgelerine de yayılabilir:

akciğer
gastrointestinal sistem
kalp
böbrekler
testisler


Lösemi teşhisi

Belirli risk faktörleriniz veya ilgili semptomlarınız varsa lösemiden şüphelenilebilir. Doktorunuz tam bir geçmiş ve fizik muayene ile başlayacaktır, ancak lösemi fizik muayene ile tam olarak teşhis edilemez. Bunun yerine, doktorlar tanı koymak için kan testleri, biyopsiler ve görüntüleme testleri kullanacaklar.

Testler

Lösemiyi teşhis etmek için kullanılabilecek bir dizi farklı test vardır. Bir tam kan sayımı. Kanınıza mikroskop altında bakmak, hücrelerin anormal bir görünüme sahip olup olmadığını da belirleyebilir.

Doku biyopsilerilösemi kanıtı aramak için kemik iliğinden veya lenf düğümlerinden alınabilir . Bu küçük numuneler, löseminin türünü ve büyüme oranını belirleyebilir. Karaciğer ve dalak gibi diğer organların biyopsileri , kanserin yayılıp yayılmadığını gösterebilir.

Evreleme

Lösemi teşhisi konduktan sonra aşamalandırılacaktır. Evreleme, doktorunuzun bakış açınızı belirlemesine yardımcı olur.

AML ve ALL, kanser hücrelerinin mikroskop altında nasıl göründüğüne ve ilgili hücre tipine göre aşamalandırılır. ALL ve CLL, tanı anındaki WBC sayımına göre aşamalandırılır. Kanda ve kemik iliğinde olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin veya miyeloblastların varlığı da AML ve KML'yi evrelemek için kullanılır.

İlerlemeyi değerlendirmek

Hastalığın ilerlemesini değerlendirmek için bir dizi başka test kullanılabilir:
 • Akış sitometrisi, kanser hücrelerinin DNA'sını inceler ve büyüme oranlarını belirler.
 • Karaciğer fonksiyon testleri, lösemi hücrelerinin karaciğeri etkileyip etkilemediğini gösterir.
 • Lomber ponksiyon , belinizin omurları arasına ince bir iğne sokularak yapılır. Bu, doktorunuzun omurilik sıvısını toplamasına ve kanserin merkezi sinir sistemine yayılıp yayılmadığını belirlemesine olanak tanır .
 • Röntgen , ultrasonlar ve BT taramaları gibi görüntüleme testleri, doktorların löseminin neden olduğu diğer organlarda herhangi bir hasar olup olmadığını araştırmasına yardımcı olur.

Lösemi tedavisi

Lösemi genellikle bir hematolog-onkolog tarafından tedavi edilir. Bunlar kan hastalıkları ve kanser konusunda uzmanlaşmış doktorlardır . Tedavi, kanserin türüne ve evresine bağlıdır. Bazı lösemi türleri yavaş büyür ve acil tedavi gerektirmez. Bununla birlikte, lösemi tedavisi genellikle aşağıdakilerden birini veya birkaçını içerir:

 1. Kemoterapi , lösemi hücrelerini öldürmek için ilaçlar kullanır. Löseminin türüne bağlı olarak, tek bir ilaç veya farklı ilaçların bir kombinasyonunu alabilirsiniz.
 2. Radyasyon tedavisi , lösemi hücrelerine zarar vermek ve büyümelerini engellemek için yüksek enerjili radyasyon kullanır. Radyasyon belirli bir bölgeye veya tüm vücudunuza uygulanabilir.
 3. Kök hücre nakli, hastalıklı kemik iliğini sağlıklı kemik iliği ile değiştirir; ya kendi (otolog nakil olarak adlandırılır) veya bir donörden (allolog nakil denir). Bu işleme kemik iliği nakli de denir .
 4. Biyolojik veya bağışıklık tedavisi , bağışıklık sisteminizin kanser hücrelerini tanımasına ve onlara saldırmasına yardımcı olan tedavileri kullanır.
 5. Hedefe yönelik terapi, kanser hücrelerindeki savunmasızlıklardan yararlanan ilaçları kullanır. Örneğin, imatinib ( Gleevec ), KML'ye karşı yaygın olarak kullanılan hedefli bir ilaçtır.

Uzun vadeli görünüm

Lösemili insanlar için uzun vadeli görünüm, sahip oldukları kanserin türüne ve teşhis sırasındaki aşamasına bağlıdır. Lösemi ne kadar erken teşhis edilir ve ne kadar hızlı tedavi edilirse iyileşme şansı o kadar artar. İleri yaş, geçmiş kan hastalıkları geçmişi ve kromozom mutasyonları gibi bazı faktörler görünümü olumsuz etkileyebilir.

Her kişinin durumunun farklı olduğunu unutmayın.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.