Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Lymphangitis/lenfanjit

Konu

#1
Lenfanjit, bağışıklık sisteminizin önemli bir bileşeni olan lenfatik sistemin iltihaplanmasıdır.

Lenfatik sisteminiz bir organ, hücre, kanal ve bez ağıdır. Bezlere düğüm olarak da adlandırılır ve vücudunuzda bulunabilir. En çok çenenizin altında, koltuk altlarınızda ve kasıklarınızda görülürler.

Lenfatik sistemi oluşturan organlar şunları içerir:
  • boğazınızda bulunan bademcikler
  • dalak, karnınızda kanınızı temizleyen bir organ,
  • timüs, göğsünüzde beyaz kan hücrelerinin gelişmesine yardımcı olan bir organ

Lenfosit denilen bağışıklık hücreleri kemik iliğinizde olgunlaşır ve daha sonra vücudunuzu virüslere ve bakterilere karşı korumak için lenf düğümlerine ve lenfatik sistemdeki diğer organlara gider. Lenfatik sistem ayrıca bakteri öldüren beyaz kan hücrelerini içeren lenf adı verilen beyazımsı berrak bir sıvıyı da filtreler.

Lenf vücudunuzdan lenfatik damarlar boyunca geçer ve hücre ve dokulardan yağ, bakteri ve diğer atık ürünleri toplar. Lenf düğümleriniz daha sonra bu zararlı maddeleri sıvıdan filtreler ve enfeksiyonla savaşmak için daha fazla beyaz kan hücresi üretir.

Enfeksiyöz lenfanjit, virüsler ve bakteriler tipik olarak enfekte bir kesik veya yara yoluyla lenfatik sisteminizin damarlarını istila ettiğinde ortaya çıkar. İhale kırmızı çizgiler genellikle yaradan en yakın lenf bezlerine doğru yayılır. Diğer semptomlar arasında ateş, titreme ve genel bir hastalık hissi bulunur.

Hızlı bir şekilde tedavi edilirse, lenfanjit sıklıkla hiçbir kötü etki olmadan gider. Tedavi edilmezse, komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve durum çok ciddi hale gelebilir.

Lenfanjit bazen yanlış kan zehirlenmesi olarak adlandırılır. Ayrıca bazen bir damardaki pıhtı olan tromboflebit ile karıştırılır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da