Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Macule/makula

Konu

#1
Bir makül, 1 santimetreden (cm) daha geniş, düz, farklı, renksiz bir cilt alanıdır. Cildin kalınlığında veya dokusunda herhangi bir değişiklik içermez. 1 cm'den daha büyük veya buna eşit olan renk bozulma alanlarına denir.

Vitiligo gibi belirli koşullar , ciltte beyaz veya daha hafif maküller veya lekeler ile karakterizedir.

Maküller nasıl tanımlanır?
Maküller 1 cm'den küçük yassı lezyonlardır. Sadece onlara bakarak ve dokunarak tanımlanırlar. Lezyon (ciltte karanlık bir nokta gibi) yükselmezse ve 1 cm'den küçükse, tanım gereği bir maküldür.

Bir makule nedene bağlı olarak çeşitli renkler olabilir. Örneğin, maküller mol (hiperpigmente veya cilde göre daha koyu olan) veya vitiligo lezyonları (hipopigmente veya depigmente veya cilde göre daha hafif) olabilir.

“ Döküntü ” terimi, ciltte yeni değişikliklerin toplanmasını ifade eder. Döküntüler, tipe bağlı olarak maküller, lekeler (en az 1 cm boyutunda düz lekeler), papüller (1 cm'den küçük kabarık cilt lezyonları), plaklar (en az 1 cm büyüklüğünde kabarık cilt lezyonları) ve daha fazlasına sahip olabilir. 

“Macule” sadece doktorların ciltte gördüklerini tanımlamak için kullandıkları bir kelimedir. Düz ve 1 cm'den daha küçük bir cilt lezyonunuz (veya birçok) varsa ve buna neyin neden olduğunu bulmak istiyorsanız, bir dermatolog görmeyi düşünün.

Maküllerin nedeni nedir?

Maküller, cildinizin görünümünü etkileyen ve renk bozulmasına neden olan çeşitli koşullardan kaynaklanabilir. Makule neden olması muhtemel durumlar şunlardır:
  • vitiligo
  • mol
  • çiller
  • güneş lekeleri, yaşlılık lekeleri ve karaciğer lekeleri
  • inflamatuar sonrası hiperpigmentasyon (akne lezyonları iyileştikten sonra ortaya çıkan gibi)
  • tinea versicolor
Maküller için hangi tedavi seçenekleri mevcuttur?
Doktorunuz maküllerinizin nedenini teşhis ettikten sonra, durumunuz için tedaviyi reçete edebilir. Maküllerin birçok farklı nedeni vardır, bu nedenle tedaviler büyük ölçüde değişir.

Makülleriniz kaybolmayabilir, ancak bunlara neden olan durumu tedavi etmek, sahip olduğunuz maküllerin daha fazla büyümesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca yeni maküllerin oluşumunu önleyebilir.

Vitiligo tedavileri
Vitiligo'nun neden olduğu maküllerin tedavisi genellikle zordur. Vitiligo'nun neden olduğu maküller için tedavi seçenekleri şunları içerir:
  • ışık tedavisi
  • topikal steroidler
  • cerrahi
Bazıları herhangi bir tıbbi tedavi seçemez, makyaj gibi örtbasları tercih edebilir.

Hafif vakalarda, vitiligo alanlarını kaplamak için özel bir makyaj kullanmak yardımcı olabilir. Bu makyajı özel eczanelerden ve mağazalardan satın alabilirsiniz.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da