Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Mammography/mamografi

Konu

#1
Bir mamografi veya mamografi, memenin röntgenidir. Meme kanserini tespit etmek ve teşhis etmek için kullanılan bir tarama aracıdır. Düzenli klinik muayeneler ve aylık kendi kendine meme muayeneleri ile birlikte, mamogramlar meme kanserinin erken teşhisinde anahtar bir unsurdur.

Göre Ulusal Kanser Enstitüsü Güvenilir Kaynağı, meme kanseri, cilt kanserinden sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde kadınlar için ikinci en yaygın kanserdir. Her yıl erkeklerde yaklaşık 2.300 yeni meme kanseri vakası ve her yıl kadınlarda yaklaşık 230.000 yeni vaka vardır.

Bazı uzmanlar, 40 yaş ve üstü kadınların her bir ila iki yılda bir mamograma sahip olmasını önermektedir. Amerikan Kanser Derneği, 45 yaşından itibaren düzenli tarama yapılmasını önermektedir. Kişisel veya aile göğüs kanseri geçmişiniz varsa, doktorunuz taramaya daha erken başlamanızı, daha sık almanızı veya ek teşhis araçları kullanmanızı önerebilir.

Doktorunuz herhangi bir kanseri veya değişikliği kontrol etmek için rutin bir test olarak bir mamogram isterse, tarama mamogramı olarak bilinir. Bu tip testlerde, doktorunuz her memeden birkaç röntgen çekecektir.

Bir yumru veya başka bir meme kanseri belirtiniz varsa, doktorunuz tanı amaçlı bir mamografi isteyecektir. Meme implantlarınız varsa muhtemelen bir teşhis mamogramına ihtiyacınız olacaktır. Teşhis mamogramları tarama mamogramlarından daha kapsamlıdır. Memenin görüşlerini birden fazla pozisyondan almak için genellikle daha fazla röntgen gerektirirler.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da