Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Mantar Tırnak Enfeksiyonları Nelerdir?

Konu

#1
Ayak tırnağı veya tırnak mantarınız varsa utanmayın . Düşündüğünüzden çok daha yaygın.

Mantarlar, sadece mikroskopta görebileceğiniz küçük organizmalardır. Tırnak enfeksiyonuna neden olabilecek birçok farklı tip vardır. Bazen cildinizde yaşarlar ve herhangi bir sorun çıkarmazlar. Ancak bir bölgede çok varsa, enfekte olabilirsiniz.

Nedenler

Tırnak mantarı - resmi adı onikomikozdur - sporcu ayağı gibidir. Ancak ayaklarınızın altındaki veya ayak parmaklarınızın arasındaki deriyi etkilemek yerine tırnaklarınızı istila eder.

Mantar karanlıkta, sıcak yerlerde büyür, ayak tırnaklarının etkilenme olasılığı daha yüksektir. Ayak parmaklarınızda el parmaklarınızdan daha az kan akışı vardır, bu da vücudunuzun bir enfeksiyonu önlemesini zorlaştırır.

Erkeklerin mantar enfeksiyonlarına yakalanma olasılığı kadınlardan daha fazladır. Yaşlı insanlar veya zayıf bir bağışıklık sistemi veya diyabet gibi devam eden (kronik) sağlık sorunları olanlar da daha yüksek risk altındadır.

Kendinizi bir enfeksiyondan korumanın bir başka yolu, ayaklarınızı sıcak ve kuru tutan ayakkabı giymektir. Ayaklarınızı temiz ve kuru tutmazsanız mantar daha olasıdır.

Spor salonu duşları, yüzme havuzları ve soyunma odalarında çıplak ayakla yürümek de enfeksiyon şansınızı artırabilir. Bunlar mantarın kolayca yayıldığı yerlerdir. Birlikte yaşadığınız birinin mantar enfeksiyonu varsa, onlardan da size geçebilir.


Belirtiler

İlk başta, tırnağınızın altında sadece beyaz veya sarı bir nokta görebilirsiniz. Zamanla bu yayılır ve tüm tırnağınızı beyaz, sarı, yeşil veya siyah haline getirebilir.

Tırnağınız kalınlaşabilir ve düzeltilmesi zor olabilir. Birçok kişi tırnaklarının kıvrılmaya başladığını veya tırnak yatağından gevşediğini fark eder. Veya dokunduğunuzda kırılgan ve ufalanabilir.

Acı çekmeyebileceğiniz için başlangıçta mantar tırnak enfeksiyonlarını görmezden gelmek kolaydır . Ancak tedavi edilmezse, bölgeye herhangi bir baskı uygulamada ağrı başlar. Bir enfeksiyon yeterince kötüleşirse, yürümesi bile zor olabilir.Önleme ve Tedavi

Ellerinizi ve ayaklarınızı sık sık yıkamak iyi bir fikirdir . Sabun kullanın ve parmaklarınızla ayak parmaklarınız arasına girdiğinizden emin olun.

Tırnaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı kısa ve düz tutun.

Nemi emen (emen) çoraplar giyin. Ayaklarınız çok terliyorsa, çoraplarınızı günde bir veya iki kez değiştirin veya ayakkabılarınızı çıkarın ve şansınız olduğunda ayaklarınızın hava almasını bekleyin.

Antifungal toz kullanın veya ayaklarınıza ve ayakkabılarınıza püskürtün. İçeride mantarlar yaşıyor olabileceğinden, mantar olduğunuz dönemdeki ayakkabılarınızı atın.

Tırnak salonlarında manikür yaptırıyorsanız , sadece her müşterinin ardından araçları dezenfekte edenleri seçin. Kendi aletlerinizi evden de getirebilirsiniz.

Ailenizde başka birinin tırnak mantarı varsa havluları paylaşmayın . 

Tırnak mantarınız olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışın. İster ağızdan bir ilaç almak ister özel bir krem kullanmak olsun, tedavi etmek için bir reçete gerekebilir. Ciddi durumlarda, tırnağınızın çıkarılması gerekebilir. Doktorlar tırnak mantarını tedavi etmek için lazerleri de kullanabilirler.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da