Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Markette eldiven giymek gerekir mi?

Konu

#1
[Resim: 53075890_101.jpg]


Gıda ile ilgili deneyimimiz COVID-19 nedeniyle birkaç hafta içinde (hayattaki her şeyle birlikte) dramatik bir şekilde değişti . Evde her zamankinden daha fazla yemek pişiriyoruz ve market alışverişi evi terk ettiğimiz birkaç temel işten biri haline geldi. Uzun alışveriş listemiz ve bir yüz maskemizle donatılmış olarak, kendimizi korumak için yapabileceğimiz başka bir şey olup olmadığını merak ediyoruz.Markette eldiven giymeli misiniz?
Kısa cevap hayır. Markette herhangi bir eldivene ihtiyacınız yok.

Eldivenler sizi korumaz. Kontamine olmuş bir yüzeye dokunursanız, virüs elinizde parmaklarınıza geçebileceği gibi eldivene de bulaşabilir, bu nedenle eldivenlerden ek koruma sağlanmaz. Ağzınıza veya burnunuza eldivenle dokunursanız, virüsü kendinize geçirebilirsiniz. Ve alışverişten sonra eldivenleri çıkarmak özellikle savunmasız bir andır, çünkü dikkatli değilseniz eldivenlerdeki mikropları ellerinize ve yüzünüze kolayca aktarabilirsiniz.

Gerçek şu ki, koronavirüsü, mağazada dokunduğunuz bir öğeden ziyade, size yakın konuşan veya hapşıran bir kişinin solunum damlacıklarından yakalama olasılığınız daha yüksektir - bu yüzden fiziksel mesafe bu kadar önemlidir. Kendinizi markette korumak için, bir bez yüz maskesi takın ve diğerlerinden en az 6 metre uzakta durun. Market seyahatinizi planlayın, böylece başkalarıyla teması en aza indirmek için sessiz zamanlarda hızlı bir şekilde dışarı çıkabilirsiniz.

Eldivenler el hijyeninin yerini almaz. Eldivenler sizi virüsten korumadıkları göz önüne alındığında, eldiven giymek el yıkamadan size zaman kazandırmaz. Hala el hijyenine ayak uydurmak zorundasınız. Virüsü elinizden kaldırmanın en önemli yolu budur.

Kendinizi korumak için, markete girip çıkarken el dezenfektanı kullanmak ve alışveriş sepeti tutacağınızı bir dezenfektanla silmek istersiniz. Eve geldiğinizde, ellerinizi 20 saniye boyunca sabun ve suyla iyice yıkayın. Telefonunuz ve yeniden kullanılabilir bakkal torbaları gibi kirli olabilecek diğer öğeleri de temizleyin.

Eldivenler başkalarını korumaz. Markette dolaşırken, eldivenler dokunduğunuz her şeyden kirlenebilir ve parmaklarınız gibi başkalarına da aktarabilir.

Başkalarını korumak için dışarıdayken mümkün olduğunca az dokunun. 

Medikal eldivenleri saklayın. Tıbbi eldivenler, yüksek riskli durumlarda, örneğin kan, mukoza, kusma ve idrar gibi vücut sıvılarına maruz kalırsanız korunmak içindir. Eldivenler hastaları, bakıcıları ve sağlık çalışanlarını evde gün boyunca COVID-19 hastası bir kişinin çamaşırlarını yıkamak gibi görevlerden hastanedeki testlere ve prosedürlere karşı korur. Market alışverişinde eldivenler fayda sağlamaz ve gerekli değildir. Tıbbi eldivenler, tıbbi yüz maskeleri gibi, ürünle ilgili olarak da yetersizdir, lütfen eldivenleri akıllıca kullanın.
[Resim: BOgsL6.jpg]

[Resim: iyeJCl.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da