You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Markette eldiven giymek gerekir mi?

Markette eldiven giymek gerekir mi?

Genel müdür
Markette eldiven giymek gerekir mi?
[Resim: 53075890_101.jpg]


Gıda ile ilgili deneyimimiz COVID-19 nedeniyle birkaç hafta içinde (hayattaki her şeyle birlikte) dramatik bir şekilde değişti . Evde her zamankinden daha fazla yemek pişiriyoruz ve market alışverişi evi terk ettiğimiz birkaç temel işten biri haline geldi. Uzun alışveriş listemiz ve bir yüz maskemizle donatılmış olarak, kendimizi korumak için yapabileceğimiz başka bir şey olup olmadığını merak ediyoruz.Markette eldiven giymeli misiniz?
Kısa cevap hayır. Markette herhangi bir eldivene ihtiyacınız yok.

Eldivenler sizi korumaz. Kontamine olmuş bir yüzeye dokunursanız, virüs elinizde parmaklarınıza geçebileceği gibi eldivene de bulaşabilir, bu nedenle eldivenlerden ek koruma sağlanmaz. Ağzınıza veya burnunuza eldivenle dokunursanız, virüsü kendinize geçirebilirsiniz. Ve alışverişten sonra eldivenleri çıkarmak özellikle savunmasız bir andır, çünkü dikkatli değilseniz eldivenlerdeki mikropları ellerinize ve yüzünüze kolayca aktarabilirsiniz.

Gerçek şu ki, koronavirüsü, mağazada dokunduğunuz bir öğeden ziyade, size yakın konuşan veya hapşıran bir kişinin solunum damlacıklarından yakalama olasılığınız daha yüksektir - bu yüzden fiziksel mesafe bu kadar önemlidir. Kendinizi markette korumak için, bir bez yüz maskesi takın ve diğerlerinden en az 6 metre uzakta durun. Market seyahatinizi planlayın, böylece başkalarıyla teması en aza indirmek için sessiz zamanlarda hızlı bir şekilde dışarı çıkabilirsiniz.

Eldivenler el hijyeninin yerini almaz. Eldivenler sizi virüsten korumadıkları göz önüne alındığında, eldiven giymek el yıkamadan size zaman kazandırmaz. Hala el hijyenine ayak uydurmak zorundasınız. Virüsü elinizden kaldırmanın en önemli yolu budur.

Kendinizi korumak için, markete girip çıkarken el dezenfektanı kullanmak ve alışveriş sepeti tutacağınızı bir dezenfektanla silmek istersiniz. Eve geldiğinizde, ellerinizi 20 saniye boyunca sabun ve suyla iyice yıkayın. Telefonunuz ve yeniden kullanılabilir bakkal torbaları gibi kirli olabilecek diğer öğeleri de temizleyin.

Eldivenler başkalarını korumaz. Markette dolaşırken, eldivenler dokunduğunuz her şeyden kirlenebilir ve parmaklarınız gibi başkalarına da aktarabilir.

Başkalarını korumak için dışarıdayken mümkün olduğunca az dokunun. 

Medikal eldivenleri saklayın. Tıbbi eldivenler, yüksek riskli durumlarda, örneğin kan, mukoza, kusma ve idrar gibi vücut sıvılarına maruz kalırsanız korunmak içindir. Eldivenler hastaları, bakıcıları ve sağlık çalışanlarını evde gün boyunca COVID-19 hastası bir kişinin çamaşırlarını yıkamak gibi görevlerden hastanedeki testlere ve prosedürlere karşı korur. Market alışverişinde eldivenler fayda sağlamaz ve gerekli değildir. Tıbbi eldivenler, tıbbi yüz maskeleri gibi, ürünle ilgili olarak da yetersizdir, lütfen eldivenleri akıllıca kullanın.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.