You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Maske takmak virüslerin yayılmasını durdurabilir mi?

Maske takmak virüslerin yayılmasını durdurabilir mi?

Admin
Maske takmak virüslerin yayılmasını durdurabilir mi?
[Resim: _110603108_gettyimages-533567012.jpg]


Herhangi bir virüs salgınının en gösterişli görüntülerinden biri cerrahi maskeli insanlardır.

Bunları enfeksiyonu önlemek için kullanmak, dünyanın birçok ülkesinde, özellikle de yüksek kirlilik seviyeleri olan ülkelerde yaygın, hatta şimdilerde yeni koronavirüs salgını sırasında da popüler.

Virologlar havadaki virüslere karşı etkinliği konusunda şüpheci.

Ancak maskelerin ağızdan ağıza bulaşmaları önlemeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı kanıtlar vardır.

Cerrahi maskeler ilk olarak 18. yüzyılın sonlarında hastanelere tanıtıldı, ancak 1919'da 50 milyondan fazla insanı öldürmeye devam eden İspanyol gribi salgınına kadar kamu kullanımına geçiş yapmadılar.

Londra Üniversitesi'nden St George's'dan Dr. David Carrington, BBC News'e "halk için rutin cerrahi maskelerin havada taşınan virüslere veya bakterilere karşı etkili bir koruma olmadığını" söyledi. çok gevşek, hava filtresi yok ve gözleri açıkta bırakıyor.

Ancak bir hapşırma veya öksürükten gelen "sıçrama" yoluyla virüs bulaşma riskini azaltmaya yardımcı olabilirler ve ağızdan ağıza bulaşmalara karşı biraz koruma sağlayabilirler.

Nottingham Üniversitesi'nde moleküler viroloji profesörü Jonathan Ball, " Hastane ortamında iyi kontrol edilen bir çalışmada , yüz maskesi, influenza enfeksiyonunu amaçlanan bir solunum izolasyonu olarak önlemede iyi oldu."

Özel bir hava filtresine sahip olan maskeler, potansiyel olarak tehlikeli havadaki partiküllere karşı korumak için özel olarak tasarlanmıştır.

"Ancak, genel popülasyondaki etkinliklerine bakan çalışmalara geçtiğinizde veriler daha az ilgi çekicidir - maskeyi uzun süre devam ettirmek oldukça zordur," diye ekledi Prof Ball.

Queen's Üniversitesi Belfast'taki Wellcome-Wolfson Deneysel Tıp Enstitüsü'nden Dr. Connor Bamford, "basit hijyen önlemlerinin uygulanmasının" çok daha etkili olduğunu söyledi.

"Hapşırırken ağzınızı kapatmak, ellerinizi yıkamak ve ellerinizi yıkamadan önce ağzınıza sokmamak, herhangi bir solunum virüsü yakalama riskini sınırlamaya yardımcı olabilir." Dedi.

NHS, grip gibi virüsleri yakalamamak için en iyi yolun şunları yapmak olduğunu söylüyor :

ellerini düzenli olarak ılık su ve sabunla yıka
mümkün olduğunca gözlerinize ve burnunuza dokunmaktan kaçının
sağlıklı bir yaşam sürdürün
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.