Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Nöbet sonrası oluşan bacak ağrıları, varis (önlem, öneri)

Konu

Star #1
[Resim: image?url=https%3A%2F%2Fstatic.onecms.io...0.jpg&q=85]


Merhaba,

Bugün sizlerle varis hakkında konuşmak istedim.

Ama bildiğimiz varis bakımı, varis hastalarına yaklaşım gibi değil, mesleki anlamda biz hemşireler de oluşan veya oluşacak varisten bahsetmek istiyorum.

Hemşireler için meslek hastalıklarına biraz baktım ama varisi içinde göremedim. Bence eklenmesi gerekir, varis bir hemşirelik meslek hastalığıdır diye düşünüyorum.

Neden böyle olduğuna gelirsek, 24 saat veya 16 saat nöbetler, geneli ayakta geçen uzun saatler ve daha bir çok faktör ile beraber ayaklarınızda varis işareti görmüyor musunuz?

Hadi genciz heniz diyelim varis işareti yok, aslında hareketsiz bir iş de yapmıyoruz, bol hareket var ama uzun süreler ayaktayız. Bu nöbet sonrası inanılmaz ağrılar yapmıyor mu? İlk işe başladığım zamanlar iki kez üst üste 24 tutarım derdim, ama zaman geçtikçe nöbet sonrası ayaklarımızın kendine gelmesi zaman alıyor, hatta yattığımızda sızısını hissediyoruz.

Bence varise doğru giden bu bacak ağrılarımıza önlem almalıyız.

Varis çorapları?

Hani hastalarımız için varis çorabı öneriliyor, giyiyorlar elbette. Varis çorabı dedi isem eski varis çorapları aklınıza gelmesin. Oldukça modern olanlar var. 

Ama varisi olan bir kişi varis çorabını ne yapar ki, adı üstünde varis çorabı evet ama bence tedavi amaçlı değil bu, rahatlama amaçlı kullanılıyor belli ki.

Yabancı kaynakların çoğunda, hemşireler varis çorabı benzeri çoraplar kullanıyorlar, uzun nöbetlere giderken bu adına sıkıştırma çorabı dedikleri çorabı giyerek gidiyorlar. Oldukça kullanışlı ve rahat hissettiklerini ve nöbet sonrası bacak ağrılarının önemli ölçüde azaldığını söylüyorlar.

Hemşireler için varis çorabı

Bunları görünce, bacak ağrılarım da olunca bir araştırayım dedim. Varisim yok ama sanki belirtileri var gibi, önlem almak istiyorum kendimce.

Bu çoraplara bakarken, seyahat çorabı da gördüm. Sıkıştırma çorabı da, rahatlama çorabı da meğer kullanıyorlarmış.


[Resim: 0007429_yorgunluk-ve-varis-onleyici-cora...s_550.jpeg]Alıntı:Sonuç olarak varisiniz olsun olmasın günlük varis çorabı kullanımı; bacak dolaşımınızı rahatlatmak, gün sonunda oluşan bacak rahatsızlıklarını önleyebilmek ve en önemlisi uzun seyahatlerde tromboz riskini azaltmak amacıyla, yeni üretim teknolojilerinin de eklenmesiyle  normal çorap giyer gibi sorunsuz kullanılabilir.Evet henüz bir çorap almış kullanmış değilim. Ancak önerilere açığım. Varisim yok; ben rahatlama ve önlem amaçlı nöbetlerde hemşirelerin varis çorabı mantığında olan rahatlama çoraplarını kullanabileceklerini düşünüyorum. Ne dersiniz?

Bonus olarak bir hemşire rahatlama çorabı resmi atayım, demek istediğimi daha iyi anlayın.


[Resim: 51lQxNcKWWL._UY550_.jpg]
[Resim: x3nNi.jpg]
Son Düzenleme: 05-12-2019, Saat: 18:40, Düzenleyen: Darkwatch.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da