Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Ortaöğretim hemşirelik nereye gidiyor?

Konu

Exclamation #1
Oldukça fazla soru alıyorum. 

Ortaöğretim hemşireyim sonunuz ne olur?

Lise hemşirelik cazip mi?

Ne olacak bu ortaöğretimler?

Öncelikle şunu bilmek anlamak ve sindirmek lazım ortaöğretim hemşirelik bitti. 

Gelişen dünya ve sağlık , eğitimi ön plana çıkarıyor. 

Eğitim kaliteli veya kalitesiz bu tartışılır belki ama gerek yok tartışmaya eğer lisans hemşirelik kalitesiz olsa , yapılması gereken ortaöğretime dönmek olmaz lisans kalitesini artırmak olur. 

Eskiden iş gücü azdı, hemşireler hemen atanırdı neden çünkü yapacak insan yoktu. O yüzden ortaöğretimden sonra hemen işe başlatmak herkesin işine geliyordu. 

Artık nüfus gençleşti ve işsizlik artmaya başladı. Bunun yanında memurluk gözden bir miktar da düştü. Eskiden hastanelerin hali perişan dedikleri zamanlarda zaten çalışan sayısı o kadar az dı ki sorunların olması kaçınılmazdı. 

Şimdi gene az elbette ama eskiye nazaran çok daha fazla ve artarak devam edecek. 

Lisans hemşirelik artık olmazsa olmaz olacak çünkü lisans mezunu işsiz hemşire sayısı da oldukça fazla. Bu demek oluyor ki eğer hemşire ihtiyacı var ise bekleyen lisans mezunu hemşire de var. 

Geçmiş ortaöğretim hemşireler (artık mezun vermiyor) atanacaklar elbette çünkü verilen hak geri alınamaz, zamanla bu sayı eriyecek ama. Beklemekten sıkılan ortaöğretim hemşireler başka bölümler okuyacak. Yeni mezun olmaması da önümüzdeki beş sene de alımları sıfır noktasına taşıyacak. Çünkü bekleyen kalmayacak, bu demek değildir ki herkes atanacak. Üstte bahsettiğim gibi çoğu başka bölümlere kayacak beklemek istemeyecek. 

Hemşirelikte doktoranın konuşulduğu şu dönemler de ortaöğretim hemşirenin bittiği dönemler olacak. 

Gelelim şimdiki yardımcı hemşirelik olayına, henüz alım olmadı. Böyle bir sistem de yok. Belki yurt dışındaki kayıtlı hemşire modeline benzer bir model olabilir. 

Orada kayıtlı hemşire olanlar bir üst meslek grubu ve yaptıkları iş ve sorumluluk ona göre artıyor tabi maaş da. 

Bizdeki yardımcı hemşireler de ona benzer bir konu gibi olabilir. 

Bunun iyileştirilmesi lisans hemşireliğe geçişlerde çok daha gazla avantaj verilmesi ile aşılır belki. Ortaöğretim hemşirelere lisans hemşirelik önü açık olmalı. 

Özetle tüm bunlar ışığında. Ortaöğretim hemşireler artık yavaş yavaş lisans eğitimi almak için ilerlemeliler. Atama sayıları giderek azalacak. Hayat devam edecek ve bu hayatın bir parçası olmak adına yerlerini almaya başlamalılar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task