Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Özel hastanede çalışan sağlık çalışanları mağdur

Konu

#1

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Özel hastaneler pandemi hastanesi olarak ilan edildi.

Sağlık Bakanlığı akşam saatlerinde yeni bir koronavirüs genelgesi yayımladı. Enfeksiyon, göğüs, iç hastalıkları uzmanı, klinik mikrobiyoloji uzmanı hekimlerden en az ikisi olan her hastane salgın (Pandemi) hastanesi olacak. Devlet, vakıf üniversitesi hastaneleri ve özel hastanelerin kapısı Kovid-19 hastalarına açık olacak. Bu hastaneler Kovid-19 tanısı kesinleşinceye kadar hasta kabul ve tedavi süreçlerini yürütecek.


Elbette sağlık çalışanı isek bu süreçte halkımızın ve devletimizin yanında olmaktan gurur duyuyoruz ve olacağız da.. Hiç ücret alamasak da biz bu işi yapacağız.....

Yani bu haberi okuyup da, şu dönemde sızlanmak yakışmıyor diye yorumlayacaklara şimdiden bunu belirtmek istedim. Biz bu süreçte ücret almadan da çalışırız, bundan kimsenin şüphesi olmasın.


Devam edelim....


Sağlık çalışanları 3 ay boyunca istifa edemeyecek

Sağlık Bakanlığı korona virüsü dolayısıyla 3 ay boyunca, kamu ve özel sektöre ait tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görevli bulunan/çalışmakta olan hiçbir sağlık personelinin ikinci bir duyuruya kadar görevlerinden/işlerinden ayrılmasına izin verilmemesi kararı aldı.


Elbette işten kaçmayacağız, ancak bu süreçte atanmış sağlık çalışanı dahi atandığı yere geçemiyor. Özelde çalışanlar özel de kalmış durumda....


E zaten kendi istekleri ile sözleşme imzalayarak işe başladıkları için bir sorun görünmüyor. Elbette iş neyi gerektirir ise o yapılacak. Yani salgın oldu ben çalışmam denemez. 


Şunu da belirtelim; işveren işten çıkarabiliyor veya ücretsiz izinle eve gönderebiliyor, bu durumda fazla itiraz da edemiyorsunuz. Sen gidemiyorsun ama o yollayabiliyor. 


Özelde çalışan sağlık çalışanı maaşı

Şimdi yıllar önce, biz hemşirelik derneklerine bunu sorduk, dedik ki; özelde çalışan sağlık çalışanlarının maaşı çok düşük. İnsanlar burada çalışmak zorunda kalıyor, atanamayan sağlık çalışanı da çok olduğundan dolayı, özeller çalışanın kabul ettiği her fiyattan işe alabiliyor.

Bu demek oluyor ki, sabit bir taban fiyat yok, att, paramedik, hemşire, ebe..... herkes birbiri yerine çalışabiliyor ve bu kadar sağlık çalışanını topladığınızda iş arayan sayısı o kadar çok ki, çok düşük maaş da olsa girip çalışıyor insanlar.

Bu durumda bir taban fiyat uygulanamaz mı? Özelde çalışmak zorunda olan meslektaşlarımızın hakları korunamaz mı? 

Olmadı bir cevap gelmedi.

Şurada bu dernek soru çalışmamız var; 

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]Şurada bunun sonucu var; 

[Bağlantıları görmek için VİP üye olmanız gerekli, detaylar için Tıklayın]
Sağlık çalışanlarına tavan ödeme

3 ay boyunca bir tavan ödeme söz konusu oldu, döner sermayeden.

Detayları az çok biliyorsunuz , şurada daha fazla detay var; https://mediforum.net/konu-covid-19-ek-o...aylar.html

Şimdi burada özel hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarına bir ödeme çıkmadı, yanlışım var ise lütfen düzeltin.


Elbette özel hastane sağlık çalışanları devlet memuru olmadıkları için, devlet size de şu kadar ödeme yapayım demez. Bağlı oldukları kurum bunu yapabilir. Bunu anlıyoruz. 

Peki bu sağlık çalışanları, pandemi konusunda aynı şekilde risk altında çalışacaklar ise, bu çalışanların da bir ek ödeme almaları gerekmez mi? Yani bir tarafın risk altında olduğu kabul edilmişken bir tarafın siz kendi isteğiniz ile çalışıyorsunuz zaten denmesi olmaz gibi değil mi?

Yada şöyle söyleyelim; bu kişiler özelden istifa edemiyorsa eğer, kendi istekleri ile çalışma konusu bitmiş olmuyor mu? Örneğin kişi der ki, bu şartlar altında bu ücretle çalışmaya devam edemem, ücretim artsın diyemiyor şu an ... neden istifa yasak mecburen çalışacak.


Dolayısı ile şu an özelde çalışan meslektaşlarımız maaşımı versinler de durumundalar. Bizler aynı işi yaptığımız bu meslektaşlarımızın da hakları gözetilsin isteriz..


Esnek Çalışma, İdari izin

Kamuda çalışan sağlık çalışanları, esnek çalışma kapsamında hastanede az bulunmaları açısından bazı günler idari izinli sayılıyorlar. Ek ödeme alırken de pandemi hastanesinde idari izinli olarak esnek çalışan personel tam gün çalışmış sayılıyor.

Bu çok güzel bir uygulama elbette ama ya özel sektör çalışanı sağlık çalışanlarımız.......


Özetle; Özelde çalışan sağlık çalışanları 

- Ek ödemeleri yok

- İstifaları yasak

- Atansa dahi devlete geçemiyor

- Esnek çalışma yapamıyor

- İdari izin kullanamıyor


Gördüklerimiz, bunlar eklemek istediklerinizi lütfen ekleyin. Yanlışımız var ise uyarın düzeltelim. Yorumlarınız değerli..
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task