Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Pik nedir? Koronavirüs ne zaman pik yapacak?

Konu

#1
[Resim: saglik-bakani-korona-pik.png]


'Pik' kelimesi koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanı Koca, tarafından son günlerde sıkça kullanıyor. Peki, Pik nedir? Koronavirüs ne zaman pik yapacak? İşte detaylar..


Koronavirüs salgınıyla mücadelede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün yeni gelişmeleri aktarıyor. Bakan Koca, koronavirüs vaka sayıları ile ilgili yaptığı açıklamalarında Pik yapmak ifadesini sıkça kullanıyor. Bu nedenle Pik ifadesinin ne anlama geldiği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Öte yandan dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası ise Bakan Koca, salgının ne zaman pik yapacağını açıkladı. Peki 'Pik' nedir? İşte cevabı...

PİK YAPMAK NEDİR?

Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı açıklamaların ardından vatandaşlar tarafından Google'da "Pik yapmak" nedir sorgusu gündeme geldi.

Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre "pik" kelimesinin çeşitli anlamları bulunmaktadır. Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı açıklamalarda "pik yapmak" zirve, doruğa ulaşmak, doruk, en üst sınır, rekor düzeyi, en yoğun, tavan yapmak gibi anlamlar taşıyor.Koronavirüs vakalarında hastalığın en üst sınırı yani zirve noktasını görmesi pik noktası olarak adlandırılıyor.

KORONAVİRÜS NE ZAMAN PİK YAPACAK? BAKAN KOCA AÇIKLADI

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronovirüs vakalarında pik noktaya bir hafta, 10 gün içinde gelinebileceğini söyledi.

Önümüzdeki iki haftalık plato döneminin olacağını, sonrasında koronavirüs vaka sayılarının düşeceğini gördüklerini açıklayan Koca, "Ama bütün bunlar bizi asla rahatlatmamalı, yeni bir dalgaya asla izin vermemeliyiz." dedi.

Koronavirüs ile mücadelede çok önemli üç unsur olduğunu belirten Koca şöyle konuştu:

Alıntı:"Vakayı tespit edip filyasyon dediğimiz taramayı yapmak, tedavide çok güçlü olmak, üçüncü bacağı ise izolasyon. Bu sağlanabilirse yeni bir dalganın oluşumu önlenir ve erken dönemde hayat normale döner diye düşünüyoruz."MİLLİ GAZETE
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da