You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Pik nedir? Koronavirüs ne zaman pik yapacak?

Pik nedir? Koronavirüs ne zaman pik yapacak?

Admin
Pik nedir? Koronavirüs ne zaman pik yapacak?
[Resim: saglik-bakani-korona-pik.png]


'Pik' kelimesi koronavirüs salgını nedeniyle Sağlık Bakanı Koca, tarafından son günlerde sıkça kullanıyor. Peki, Pik nedir? Koronavirüs ne zaman pik yapacak? İşte detaylar..


Koronavirüs salgınıyla mücadelede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün yeni gelişmeleri aktarıyor. Bakan Koca, koronavirüs vaka sayıları ile ilgili yaptığı açıklamalarında Pik yapmak ifadesini sıkça kullanıyor. Bu nedenle Pik ifadesinin ne anlama geldiği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Öte yandan dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası ise Bakan Koca, salgının ne zaman pik yapacağını açıkladı. Peki 'Pik' nedir? İşte cevabı...

PİK YAPMAK NEDİR?

Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı açıklamaların ardından vatandaşlar tarafından Google'da "Pik yapmak" nedir sorgusu gündeme geldi.

Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre "pik" kelimesinin çeşitli anlamları bulunmaktadır. Sağlık Bakanı Koca'nın yaptığı açıklamalarda "pik yapmak" zirve, doruğa ulaşmak, doruk, en üst sınır, rekor düzeyi, en yoğun, tavan yapmak gibi anlamlar taşıyor.Koronavirüs vakalarında hastalığın en üst sınırı yani zirve noktasını görmesi pik noktası olarak adlandırılıyor.

KORONAVİRÜS NE ZAMAN PİK YAPACAK? BAKAN KOCA AÇIKLADI

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronovirüs vakalarında pik noktaya bir hafta, 10 gün içinde gelinebileceğini söyledi.

Önümüzdeki iki haftalık plato döneminin olacağını, sonrasında koronavirüs vaka sayılarının düşeceğini gördüklerini açıklayan Koca, "Ama bütün bunlar bizi asla rahatlatmamalı, yeni bir dalgaya asla izin vermemeliyiz." dedi.

Koronavirüs ile mücadelede çok önemli üç unsur olduğunu belirten Koca şöyle konuştu:

Alıntı:"Vakayı tespit edip filyasyon dediğimiz taramayı yapmak, tedavide çok güçlü olmak, üçüncü bacağı ise izolasyon. Bu sağlanabilirse yeni bir dalganın oluşumu önlenir ve erken dönemde hayat normale döner diye düşünüyoruz."MİLLİ GAZETE
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.