You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Prostatitis/prostatit

Prostatitis/prostatit

Eğitim forumu admini
Prostatitis/prostatit
Prostatit, erkeklerde mesanenin hemen altında yer alan ceviz büyüklüğünde bir bez olan prostat bezinin şişmesi ve iltihaplanmasıdır. Prostat bezi spermi besleyen ve taşıyan sıvı (meni) üretir.

Prostatit sıklıkla ağrılı veya zor idrara çıkmaya neden olur. Diğer semptomlar arasında kasık, pelvik bölge veya cinsel organlarda ağrı ve bazen grip benzeri semptomlar bulunur.

Prostatit her yaştan erkeği etkiler, ancak 50 yaş ve altındaki erkeklerde daha sık görülür. Durumun birkaç nedeni vardır. Bazen sebep tespit edilemez. Prostatit bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Sebebe bağlı olarak, prostatit yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir. Kendi başına veya tedavi ile hızlı bir şekilde iyileşebilir. Bazı prostatit türleri aylarca sürer veya tekrarlamaya devam eder (kronik prostatit).
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.