You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Eğitim forumu admini
Rhinitis/rinit
Bir alerjeni bir neden olan bir başka zararsız bir madde olan , alerjik tepki . Alerjik rinit veya saman nezlesi , spesifik alerjenlere karşı alerjik bir yanıttır. Polen mevsimsel alerjik rinitte en yaygın alerjendir. Bunlar mevsim değişikliği ile ortaya çıkan alerji belirtileridir.

Rinit, burnun iç astarının iltihaplanması için tıbbi terimdir. Kronik, burun iltihabının uzun süreli olduğu ve art arda dört haftadan fazla sürdüğü anlamına gelir. Bu sadece birkaç gün veya dört haftaya kadar süren akut rinitten farklıdır.

Çoğu zaman, kronik rinite alerjiler ( saman nezlesi olarak da bilinir ) neden olur, ancak alerjilerle ilgisi olmayan birkaç neden daha vardır:

gebelik
ilaçlar
havadaki tahriş edici maddeler
sigara içmek
astım veya kronik sinüzit gibi diğer tıbbi durumlar (sinüslerin iltihabı)
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.