Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Sağlık Bakanlığı 2023 İş Gücü Hedefine Göre Hangi Branştan Kaç Personel Alacak

Konu

#1
Merhabalar Değerli MediForum Ailesi 

Bugün yazımızda Sağlık Bakanlığı 2023 Sağlık İş Gücü Hedeflerine göre,2023 yılına kadar hangi branştan ne kadar personeli bünyesine alacağına dair konuşacağız.

[Resim: n4sd8j.jpg] 

Bakanlığın 2023 yılı iş gücü hedefleri ile eğitimdeki mevcut durumun devamı halinde oluşacak arzı karşılaştıran bu raporun 17 sağlık mesleğini içeren ilk sürümü Ağustos 2012’de hazırlanmıştır. Daha sonra kapsam genişletilerek 6225 sayılı kanunda tanımlanan tüm meslekleri de içerecek şekilde tekrar düzenlenerek ikinci sürüm olarak Nisan 2013’de, 6514 sayılı kanunla tanımlanan meslekleri ve diğer mesleklerdeki son gelişmeleri de içeren üçüncü versiyonu ise Haziran 2014’de tamamlanmıştır.

Raporda kullanılan 2023 hedefleri, Bakanlığın “Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu” adlı yayınında belirtilen hedefler doğrultusunda belirlenmiştir.

[Resim: n4BS8b.png]

[Resim: n4B5NQ.png]

Sağlıkta insan kaynakları 2023 vizyonu oluşturulurken hem uzman görüşü hem de resmi kurumların projeksiyonlarına dayanan bazı temel varsayımlar kullanılmıştır. Bu varsayımlara şu örnekler (daha geniş bilgi için Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu isimli yayına bakınız) verilebilir
• 2023 yılı nüfusu 84 milyon civarında olacaktır,
• Kaba doğum hızında az da olsa kademeli bir azalma olacaktır,
• Nüfus artış hızı, yaklaşık % 1,2 civarında kalacaktır, 
• Mevcut hastalık paternleri devam etmekle birlikte, yaşlı nüfusun ve doğumda beklenen yaşam süresinin artmasıyla paralel olarak kronik hastalıklar ve geriatrik hastalıklar artacaktır, 
• Gayri safi yurt içi hasıladaki büyüme yıllık % 4 civarında olacaktır, 
• 2023 yılında, mevcut hastane sayısında büyük bir değişme olmamakla birlikte 10.000 kişiye düşen hastane yatağı sayısı 29-31 civarında olacaktır.

KAYNAK : İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Son Düzenleme: 05-03-2020, Saat: 16:55, Düzenleyen: Mythland.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task