You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlık çalışanı güvenlik eş durumu tayini

Sağlık çalışanı güvenlik eş durumu tayini

Yönetici
Sağlık çalışanı güvenlik eş durumu tayini
Soru

merhaba ben devlet hastanesinde sağlık teknikeriyim 1.bucuk yıl kadroluyum eşim başka ilde güvenlik (sağlık bakanlığında kura yolu işçi )tayin nasıl olur bızde

Cevap

Sağlık Bakanlığı Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ne göre, eş durumu tayini için aşağıdaki koşullar ve süreçler geçerlidir:


1. Eş Durumu TayiniEş durumu mazeretine dayalı yer değişikliği talepleri, 20. maddeye göre düzenlenir. Eşlerin ikisinin de Sağlık Bakanlığı’nda kamu personeli olması durumunda astlık-üstlük sıralaması esas alınarak astın görev yeri üste bağlı olarak değiştirilir .2. Kamu İşçileri için TayinEşlerden birinin Sağlık Bakanlığı’nda işçi statüsünde çalışıyor olması durumunda, bu işçilerin yer değiştirme talepleri de ilgili yönetmelik ve kurallar çerçevesinde değerlendirilebilir. Ancak işçi statüsünde olanlar için özel düzenlemeler ve protokoller bulunabilir.3. Süreç ve Belgeler• Eş durumu tayini için başvuracak olan kişinin, eşinin çalıştığı kurumdan görev yeri belgesi alması ve eşinin sağlık bakanlığına bağlı bir kuruluşta çalıştığını belgelemesi gerekmektedir.

• Başvuru sırasında eş durumunu belgeleyen evraklar sunulmalıdır.ÖzetEş durumu nedeniyle yer değiştirmek için, eşinizin Sağlık Bakanlığı’nda çalıştığını belgelemeniz gerekmektedir. Yönetmelik kapsamında, astlık-üstlük sıralamasına göre tayin yapılması mümkündür. Ayrıca, yer değiştirme talepleri Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği usul ve esaslara göre değerlendirilir.


Daha ayrıntılı bilgi ve sürecin netleştirilmesi için bağlı bulunduğunuz sağlık müdürlüğü veya personel dairesi ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.
[Resim: iyeJCl.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.