You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlık çalışanları doğum/gebelik/analık/babalık izinleri

Sağlık çalışanları doğum/gebelik/analık/babalık izinleri

Genel müdür
Sağlık çalışanları doğum/gebelik/analık/babalık izinleri
[Resim: zQ9XQG.png]


Çok fazla sorunun geldiği bir diğer konu da bu. Bu konu biraz karmaşık geliyor elbette ama düzenlemeye çalışacağım.
Doğum izni, analık izni, babalık izni, doğum öncesi izin, doğum sonrası izin , süt izni ve hatta doğum sonrası ücretsiz izinler, gebelik izni, gebelikte idari izin gibi çok sayıda çeşidi var bu konunun.

Üzerine bir de sözleşmelisi, kadrolusu eklenince işin içinden çıkılmaz bir hal alıyor bazen.Doğum İzni (Ücretli)
Memur 657 4A

Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir.

Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesine iki hafta eklenir.

* Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen kadın memur, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir.

* Doğumda veya doğum sonrasında analık izni kullanılırken annenin ölümü hâlinde, isteği üzerine memur olan babaya anne için öngörülen
süre kadar izin verilir.SÖZLEŞMELİ (657 sayılı Kanun -4/B) (663 sayılı KHK -45/A)

Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir.

Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesine iki hafta eklenir.

* Sağlık durumunun uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyen sözleşmeli kadın personel, isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir.

*Doğumda veya doğum sonrasında doğum izni kullanırken annenin ölümü halinde, isteği üzerine sözleşmeli personel olan babaya anne için öngörülen süre kadar izin verilir.
SÖZLEŞMELİ (4924 sayılı Kanun) -  Sözleşmeli personelin izinleri hususunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu uygulanır. Tabloda istisnai durumlara yer verilmiştir.

Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir.

Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesine iki hafta eklenir.

* Sağlık durumunun çalışmaya uygun olduğunu tabip raporuyla belgeleyenler, isteği hâlinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir.
AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARI

657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personele ilişkin izin süreleri uygulanır.SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİ (663 sayılı KHK)

Doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık izni verilir.

Çoğul gebelik durumunda, doğum öncesine iki hafta eklenir.

* Sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyenler, istekleri halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar kurumunda çalışabilir.VEKİL EBE/ HEMŞİRE

Doğumla ilgili mazeretini, beklenen doğum tarihinden 8 hafta önce (çoğul gebelik halinde 10 hafta), resmi tabip raporuyla belgelendirmek
suretiyle görevleriyle ilişikleri kesilir.

* Sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporuyla belgeleyenler, istekleri halinde doğumdan önceki üç haftaya kadar görevlerine devam ederler.

Doğum İzni (Ücretsiz)


Memur 657 4A

Doğum yapan memura, doğum sonrası analık izni süresinin veya yarım gün çalışma süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine 24 aya kadar aylıksız izin verilir.


SÖZLEŞMELİ (657 sayılı Kanun -4/B) (663 sayılı KHK -45/A)

Doğum nedeniyle hizmet sözleşmesini feshedenlerin, doğum izninin bitiminden itibaren en geç 2 yıl içinde yeniden istihdam edilmek üzere ayrıldığı kurumuna yazılı talepte bulunması, gerekmektedir.


VEKİL EBE/ HEMŞİRE

Doğumdan sonraki 6 ay içinde talepte bulunması şartıyla, müsaitse daha önce görev yaptığı sağlık evinde, yoksa aynı il içinde başka bir sağlık evinde göreve başlatılabilir.Babalık İzni 

Memur 657 4A

Eşinin doğum yapması hâlinde, 10 gün izin verilir.


SÖZLEŞMELİ (657 sayılı Kanun -4/B) (663 sayılı KHK -45/A)

Eşinin doğum yapması hâlinde, 10 gün ücretli izin verilir.SÖZLEŞMELİ (4924 sayılı Kanun) 

657 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamındaki memurlara ilişkin izin süreleri uygulanır.


SÖZLEŞMELİ YÖNETİCİ (663 sayılı KHK)

Eşinin doğum yapması hâlinde, 3 gün ücretli izin verilir.


Süt İzni 

Memur 657 4A

Doğum sonrası ücretli analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde 3 saat, ikinci altı ayda günde 1,5 saat süt izni verilir.

* Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.SÖZLEŞMELİ (657 sayılı Kanun -4/B) (663 sayılı KHK -45/A)

Ücretli doğum izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde 3 saat, ikinci altı ayda günde 1,5 saat süt izni verilir.

*Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.SÖZLEŞMELİ (4924 sayılı Kanun) 

657 sayılı Kanunun 4/A maddesi kapsamındaki memurlara ilişkin izin süreleri uygulanır.AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARI

657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamındaki sözleşmeli personele ilişkin izin süreleri uygulanır.

Engelli Çocuğu Olana Mazeret İzni (4/A ve 4/B)


En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) hastalanması hâlinde ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler hâlinde 10 güne kadar mazeret izni verilir.Doğum Nedeniyle Yarı Zamanlı Çalışma (4/A)

Doğum sonrası analık izni süresi sonunda kadın memur, ayrıca süt izni verilmeksizin; 

Birinci doğumda 2 ay,
İkinci doğumda 4 ay,
Sonraki doğumlarda 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilir.

*Çoğul doğumlarda bu sürelere birer ay ilave edilir.
*Çocuğun engelli doğması veya doğumdan sonraki on iki ay içinde çocuğun engellilik durumunun tespiti hâllerinde bu süreler 12 ay olarak uygulanır.
*Üç yaşını doldurmamış bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar da bu haktan yararlanır.


Çocuğu İlköğretim Çağına Gelene Kadar Yarı Zamanlı Çalışma (4/A)
. Doğum yapan memurlar doğum sonrası analık izninin veya doğum sonrası yarı zamanlı çalışma izninin,
. Eşi doğum yapan memurlar babalık izninin bitiminden,
. Bir çocuğu evlat edinen memurlar yasal izinlerin bitiminden;

itibaren ilgili mevzuatı uyarınca çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar olan dönemde normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilirler.

Nöbet Muafiyeti (4/A ve 4/B). Kadın memurlara ve 4/B sözleşmeli personele; tabip raporunda belirtilmesi hâlinde hamileliğin yirmidördüncü haftasından önce ve her hâlde hamileliğin yirmidördüncü haftasından itibaren ve doğumdan sonraki iki yıl süreyle gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.

. Engelli personele isteği dışında gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemez.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
Cvp: Sağlık çalışanları doğum/gebelik/analık/babalık izinleri
Buraya şu konuyu da eklemek gerekir;

Yukarıdakilere ek olan bir düzenlemedir;


[Resim: baskan-erdogan-talimati-verdi-bakan-koca...98832.jpeg]


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gebelik iznine ilişkin yaptığı açıklamada "Bakanlığımız ve kamu çalışanı tüm hanımların hamilelik izni Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 8 HAFTA uzatıldı. İdari izin 32. hafta yerine hamileliğin 24. haftasından itibaren başlayacak. Dünyaya bir bebek gelecekse akan sular süren işler durmalı. Veya başkası tarafından yapılmalı" dedi.


Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı imzasıyla tüm kamu kurum ve kuruluşlarına konuyla ilgili bir yazı gönderildi.

Yazıda, "Kovid-19 salgınının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla kamu kurum ve kuruluşlarında (Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç) istihdam şekline bakılmaksızın görev yapan hamile personelin, gebeliğinin 24. haftasından 32. haftasına kadar olan süre içerisinde idari izinli sayılması Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür." ifadelerine yer verildi.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.