Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Sağlık personeli kılık kıyafet; forma rengi; kimlik kartı taşıma

Konu

#1
KONU: KıyafetlerKılık ve kıyafet esaslarına uyulması gerektiği muhtelif tarihlerde yayımlanmış Bakanlığımız genelgelerinde defalarca vurgulanmış olmasına karşın bazı kurumlarımızda bu hususlara riayet edilmediği, gelişi güzel kıyafetler giyilmesi neticesinde meslek mensuplarının bir birinden ayırt edilemediğinden hasta, hasta yakını ile hastane personeli arasında sorunlar yaşandığı ve bu durumun zaman zaman bazı olumsuzluklara sebebiyet vermesi üzerine konunun aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde bir kez daha hatırlatılmasında yarar görülmüştür.


a) Kılık ve Kıyafete Uyma Zorunluluğu

Bakanlığımıza bağlı yataklı tedavi kurumlarında görev yapan tüm personelin, görev yaptıkları çalışma saatleri içerisinde, ilgili Yönetmelik ve Bakanlığımız genelgeleri gereği; mensubu oldukları meslek grubu için belirlenmiş ve tarif edilmiş kıyafeti giymekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesinde kurum baştabipleri birinci derecede sorumlu olup bu konudaki denetimler il sağlık müdürlüklerince periyodik olarak gerçekleştirilecektir. Kurallara uymadığı tespit edilen personel hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli soruşturmaların başlatılarak, işledikleri fiile uygun disiplin cezalarının uygulanması sağlanacak ve ayrıca ilgili kurum baştabipleri uyarılacaktır.


b) Kıyafette Renk Belirleme Serbestliği

Yukarıda belirtilen Yönetmelik ve Bakanlık genelgelerine aykırı olmamak kaydıyla hastane yönetimleri personelin görev yaptığı birim, mensubu olduğu meslek grubu ve unvanlarına göre ayırt edilebilmesini sağlamak amacıyla uygun renkler belirlemekte ve bu hususları il sağlık müdürlüğünün de onayını almak kaydıyla yayınlayacakları bir iç yönerge ile uygulamaya koymakta serbesttirler.


Bu tür uygulamalar, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi bakımından, hastanede sirkülasyonun yoğun olduğu ve kolayca görülebilecek şekilde gerekli düzenlemeler yapılarak uygun şekilde panolara asılacaktır.   c) Kimlik Kartı Taşıma Zorunluluğu

Yataklı tedavi kurumlarında çalışan bütün personel yakasına, görev yaptığı kurumun adını, personelin mesleği ve unvanını, adını –soyadını, kurum sicil numarasını belirten baştabiplikçe onaylanmış fotoğraf bulunan, aynı tip yaka kimlik kartı takması zorunludur. Yaka kimlik kartlarındaki meslek-ad-soyad bilgilerinin en az 1.5 metre uzaklıktan okunabilecek nitelikte olması gerekir.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da