You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlık personeli kılık kıyafet; forma rengi; kimlik kartı taşıma

Sağlık personeli kılık kıyafet; forma rengi; kimlik kartı taşıma

Genel müdür
Sağlık personeli kılık kıyafet; forma rengi; kimlik kartı taşıma
KONU: KıyafetlerKılık ve kıyafet esaslarına uyulması gerektiği muhtelif tarihlerde yayımlanmış Bakanlığımız genelgelerinde defalarca vurgulanmış olmasına karşın bazı kurumlarımızda bu hususlara riayet edilmediği, gelişi güzel kıyafetler giyilmesi neticesinde meslek mensuplarının bir birinden ayırt edilemediğinden hasta, hasta yakını ile hastane personeli arasında sorunlar yaşandığı ve bu durumun zaman zaman bazı olumsuzluklara sebebiyet vermesi üzerine konunun aşağıda belirtilen hususlar çerçevesinde bir kez daha hatırlatılmasında yarar görülmüştür.


a) Kılık ve Kıyafete Uyma Zorunluluğu

Bakanlığımıza bağlı yataklı tedavi kurumlarında görev yapan tüm personelin, görev yaptıkları çalışma saatleri içerisinde, ilgili Yönetmelik ve Bakanlığımız genelgeleri gereği; mensubu oldukları meslek grubu için belirlenmiş ve tarif edilmiş kıyafeti giymekle yükümlüdürler. Bu yükümlülüğün yerine getirilmesinde kurum baştabipleri birinci derecede sorumlu olup bu konudaki denetimler il sağlık müdürlüklerince periyodik olarak gerçekleştirilecektir. Kurallara uymadığı tespit edilen personel hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli soruşturmaların başlatılarak, işledikleri fiile uygun disiplin cezalarının uygulanması sağlanacak ve ayrıca ilgili kurum baştabipleri uyarılacaktır.


b) Kıyafette Renk Belirleme Serbestliği

Yukarıda belirtilen Yönetmelik ve Bakanlık genelgelerine aykırı olmamak kaydıyla hastane yönetimleri personelin görev yaptığı birim, mensubu olduğu meslek grubu ve unvanlarına göre ayırt edilebilmesini sağlamak amacıyla uygun renkler belirlemekte ve bu hususları il sağlık müdürlüğünün de onayını almak kaydıyla yayınlayacakları bir iç yönerge ile uygulamaya koymakta serbesttirler.


Bu tür uygulamalar, hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi bakımından, hastanede sirkülasyonun yoğun olduğu ve kolayca görülebilecek şekilde gerekli düzenlemeler yapılarak uygun şekilde panolara asılacaktır.   c) Kimlik Kartı Taşıma Zorunluluğu

Yataklı tedavi kurumlarında çalışan bütün personel yakasına, görev yaptığı kurumun adını, personelin mesleği ve unvanını, adını –soyadını, kurum sicil numarasını belirten baştabiplikçe onaylanmış fotoğraf bulunan, aynı tip yaka kimlik kartı takması zorunludur. Yaka kimlik kartlarındaki meslek-ad-soyad bilgilerinin en az 1.5 metre uzaklıktan okunabilecek nitelikte olması gerekir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.