Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Sağlık personelinin alt bölge tayininde fiili çalışma süre şartı var mıdır?

Konu

#1
Soru

Diş tabibi sağlık çalışanıyım. 5.bölgeden 6.bölgeye alt bölge tayini dilekçesi vermek için fiili çalışma süresi şartı var mıdır?

Cevap

Sağlık Bakanlığı Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Üst hizmet bölgelerinden alt hizmet bölgelerine ve bölge içi atama başlıklı 26.maddesi şu şekildedir:

"(1) İlgililerin talebi halinde aynı hizmet bölgesinin A grubu illerinden B, C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin B hizmet grubu illerinden C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin B, C ve D hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin C hizmet grubu illerden D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere; D hizmet grubu illerden alt hizmet bölgelerinin D hizmet grubundaki illere PDC'nin uygun olması durumunda her zaman atama yapılabilir. 1, 2, 3 ve 4 üncü hizmet bölgelerinden 5 ve 6 ncı hizmet bölgesine yapılacak atamalarda hizmet grubu şartı aranmaz. İlgililerin bu madde kapsamında atanma talebinde bulunabilmesi için bu Yönetmelik hükümlerine göre atandığı tarihten itibaren fiilen bir yıl çalışmış olması şarttır.

(2) Kendi unvan ve branşında A hizmet grubunda olmak şartıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde görev yapan personelin naklen atanmak istedikleri yerin doluluk oranı bulundukları yerden daha düşük olması kaydıyla A hizmet grubu illere atamaları PDC ve kadro durumunun uygun olması hallerinde her zaman yapılabilir.

(3) Personelin talebi halinde, il merkezinden ilçe, belde ve köylere; ilçe merkezinden belde ve köylere PDC ve kadronun uygun olması hallerinde atama dönemine bağlı kalmaksızın atama yapılabilir.

(4) Ancak tabip ve uzman tabipler; ilçe, belde ve köylerden 1, 2 ve 3 üncü hizmet bölgesinde bulunan il merkezlerine atanamaz."

Değerlendirme; Sağlık Bakanlığı tarafında iki ayda bir güncellenerek yayımlanan Personel Dağılım Cetveline (PDC) göre 5.Hizmet bölgesinin A grubu illerinden B, C ve D hizmet grubu illere ve 6. hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; 5. hizmet bölgesinin B hizmet grubu illerinden C ve D hizmet grubu illere ve 6. hizmet bölgelerinin B, C ve D hizmet grubundaki illere; 5. hizmet bölgesinin C hizmet grubu illerden D hizmet grubu illere ve 6. hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere; D hizmet grubu illerden 6. hizmet bölgelerinin D hizmet grubundaki illere, atandığınız tarihten itibaren fiilen bir yıl çalışmış olması şartıyla atanma talebinde bulunulabilirsiniz.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da