Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Sağlık Sistemimizde Çatışma Yönetimi ve Sonrası Yaşananlar

Konu

#1
  Merhaba Değerli Arkadaşlar

  Gerek sistemimizde gördüğüm gerekse de çeşitli haber ve forum sitelerinde dikkati mi çeken sağlıkta mobbing davaları beni bu konuda öz eleştiri yapmaya davet etti...

  Öncelikle şu cümle ile yazıma başlamak istiyorum ''İnsanlık Onuru ve Saygınlığı Dokunulmazdır.''
 
  Mobbing aşamasına gelmeden önce başlayan süreç benim için çatışma yönetimi sürecidir.Çünkü dozu kaçarsa mobbinge girer.Çatışma yönetimi karşınızda kişi olsun veya grup olsun çözümü çok güç olan algılanabilen bir zıtlık.Fark ettiyseniz algılanan diyorum çünkü bu zıtlığın mutlak bir gerçekliğe ihtiyacı yok veya objektif bir gerçek olması gerekmiyor.Sonuçta bu taraflar tarafından algılanıyor mu ? Evet algılanıyor.

  Ama bu yazıyı yazarken özellikle aklımdan şunu geçirdim,çatışmanın başlangıcında kaynak paylaşılamaması mevcut.Kaynak deyince sadece maddi olarak değil,ekipman olsun para olsun vs... Bu çatışma itibarlada olabilir.Ki benim gözlemlediğim ve başıma geldiği kadarıyla hiyerarşi olsun,itibar,olsun,prestij olsun  diyerek bu listeyi uzatabilirim.

  Ama şunu kesinlikle belirtmek isterim görev ile ilgili çatışma süreci olsun kişiler arası çatışma süreci olsun düşük veya orta düzey çatışmalara kadar kesinlikle faydalı ve tarafları geliştirir.Bu çatışma sayesinde belki görevin eksik bir takım yönleri ortadan kaldırılabilir,görev ile ilgili yenilikçi ve bir takım çözümler üretilebilir,bir ilişkinin gözükmeyen veya fark edilmeyen eksik bir yanı doldurabilir.
[Resim: RcblEc.jpg] 
  Ben olaya birde şu yönlü bakmanızı isterim.Çan eğrisi bu durumu aslında anlatmak için en iyi görsel diye düşünüyorum.Düşükken ve ayarında bunu yaparsak kesinlikle faydalı ve taraflara çok şey katar fakat eşiği aşar ve dozunu fazla kaçırıp şiddetlenirse tüm taraflara bu sefer zarar gelir.İşte burada MOBBİNG başlar.

  Bir sonraki yazımda çatışma sürecinin iyi yönetilmediği vakit ne olacağnı, mobbing sürecini, nasıl yönetilmesi gerektiğini,altından kalkılamadığı vakit neler yapılması gerektiğine değineceğim...

  Kendizi iyi bakın hoşçakalın...
Son Düzenleme: 02-12-2019, Saat: 00:59, Düzenleyen: Mythland.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task