You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlık Sistemimizde Çatışma Yönetimi ve Sonrası Yaşananlar

Sağlık Sistemimizde Çatışma Yönetimi ve Sonrası Yaşananlar

Admin
Sağlık Sistemimizde Çatışma Yönetimi ve Sonrası Yaşananlar
  Merhaba Değerli Arkadaşlar

  Gerek sistemimizde gördüğüm gerekse de çeşitli haber ve forum sitelerinde dikkati mi çeken sağlıkta mobbing davaları beni bu konuda öz eleştiri yapmaya davet etti...

  Öncelikle şu cümle ile yazıma başlamak istiyorum ''İnsanlık Onuru ve Saygınlığı Dokunulmazdır.''
 
  Mobbing aşamasına gelmeden önce başlayan süreç benim için çatışma yönetimi sürecidir.Çünkü dozu kaçarsa mobbinge girer.Çatışma yönetimi karşınızda kişi olsun veya grup olsun çözümü çok güç olan algılanabilen bir zıtlık.Fark ettiyseniz algılanan diyorum çünkü bu zıtlığın mutlak bir gerçekliğe ihtiyacı yok veya objektif bir gerçek olması gerekmiyor.Sonuçta bu taraflar tarafından algılanıyor mu ? Evet algılanıyor.

  Ama bu yazıyı yazarken özellikle aklımdan şunu geçirdim,çatışmanın başlangıcında kaynak paylaşılamaması mevcut.Kaynak deyince sadece maddi olarak değil,ekipman olsun para olsun vs... Bu çatışma itibarlada olabilir.Ki benim gözlemlediğim ve başıma geldiği kadarıyla hiyerarşi olsun,itibar,olsun,prestij olsun  diyerek bu listeyi uzatabilirim.

  Ama şunu kesinlikle belirtmek isterim görev ile ilgili çatışma süreci olsun kişiler arası çatışma süreci olsun düşük veya orta düzey çatışmalara kadar kesinlikle faydalı ve tarafları geliştirir.Bu çatışma sayesinde belki görevin eksik bir takım yönleri ortadan kaldırılabilir,görev ile ilgili yenilikçi ve bir takım çözümler üretilebilir,bir ilişkinin gözükmeyen veya fark edilmeyen eksik bir yanı doldurabilir.
[Resim: RcblEc.jpg] 
  Ben olaya birde şu yönlü bakmanızı isterim.Çan eğrisi bu durumu aslında anlatmak için en iyi görsel diye düşünüyorum.Düşükken ve ayarında bunu yaparsak kesinlikle faydalı ve taraflara çok şey katar fakat eşiği aşar ve dozunu fazla kaçırıp şiddetlenirse tüm taraflara bu sefer zarar gelir.İşte burada MOBBİNG başlar.

  Bir sonraki yazımda çatışma sürecinin iyi yönetilmediği vakit ne olacağnı, mobbing sürecini, nasıl yönetilmesi gerektiğini,altından kalkılamadığı vakit neler yapılması gerektiğine değineceğim...

  Kendizi iyi bakın hoşçakalın...
Son Düzenleme: 02-12-2019, Saat: 00:59, Düzenleyen: Mythland.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.