You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlıkta Hakların Elde Edilmesindeki En Büyük Engel ve Sorun: Sağlık Sen!

Anket Başlığı: Sendikal durumunuz nedir?

Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Sendikaya üyeyim ama hiç bir faydasını görmedim.Ayrılmayı düşünüyorum. 0 (0%)
Sendika üyesiydim.Artık değilim. 2 (100.00%)
Hiç sendikaya üye olmadım.Olmayı da düşünmüyorum. 0 (0%)
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. Katılımcı sayısı:: 2 (100%)

Sağlıkta Hakların Elde Edilmesindeki En Büyük Engel ve Sorun: Sağlık Sen!

Çalışkan Üye
Sağlıkta Hakların Elde Edilmesindeki En Büyük Engel ve Sorun: Sağlık Sen!
Tüm sağlık çalışanı arkadaşlar biliyorlar, Sağlık Sen vb. sendikaların siyasal iktidar ile ahbap olduklarını. Peki bir sendika, yani üyelerinin ve çalışanların haklarını söke söke sormak, eline geçen her kozu yasal olarak kullanmak yerine niçin sadece ajanda dağıtıyor??

Dağıttıkları ajanda,kupa,kalem,takvim.. ıvır zıvır gibi nesnelerle yıllık üyelik sayılarını güncel tutma gibi davranışlara girdiklerini hepimiz görüyoruz,izliyoruz. Burada tüm sağlık çalışanlarına hatırlatma yapmak istiyorum. Sağlıkta şiddet ile saldırmaya meyilli psikoptlara yem edilen mesleki değerinizi, emekliliğe kadar uzanan ve verilmeyen mesleki haklarınızı bir kupa ve ajanda karşılığında değişmeyin. 

Bir haber var,haber başlığında diyor ki; "Bakan hakları ödenmez dedi.Gerçekten de sağlıkçının hakkı ödenmedi". Başlık tam bir ironi. Türkçe'nin güzelliği.

YETKİLİ SENDİKA Idea !! ne yaptı? Hiç bir kazanımı elde edemedi. Hükümetler neyi verdilerse ona talim edildi. Sadece kendi çekirdek kadrosunu o koltuktan aldı başka koltuğa verdi. Çeşit çeşit koltuklar denediler. Hastanelerde müdür,müdür yardımcısı ve yardımcının yardımcısı Big Grin   ve yardımcının yardımcısına bağlı masalarda oturan birim sorumluları Big Grin  Big Grin  ... Hani çocukların oynadığı Aç Kapıyı Bezirganbaşı oyunu Angel varya aynen öyle koltuk kapma süreci devam etti durdu. Kendi adamlarını kayırmalar,liyakatsizlik,haksızlık...sanırsınız sendikacı değil hastane mafyası. Bu süre zarfında sorunlar daha da büyüdü ve üstüne pandemi geldi çattı! Pandemi döneminde sağlık çalışanları ne kadar değersiz ne kadar kıymetsiz olduklarını daha iyi anladılar.Yıllarca Sağlık Bakanları  tarafından görmezden gelinen sorunlar halının altına da sığmaz oldu. Ne sağlık bakanlığı ne de YETKİLİ SENDİKA!! sorunları çözmedi. Çözülemeyen sorunları tek tek sayalım ve size kupa,ajanda vb. getirenlere bu maddeleri hatırlatın bakalım ne diyecekler...

1- Sağlıkta şiddet yasasının olmaması.
2- 3600 Ek göstergenin söze rağmen verilmemesi.
3- Tek kalem maaş ödenmemesi veya hekim dışı çalışanların sabit ödemelerinin emekliliğe yansımaması ve bundan da gelir vergisi kesilmesi.
4- Özellikle sağlık çalışanı için taban maaşa özel zam yapılmaması/maaşların yıldan yıla erimesi. ( Sağlıktakiler hariç meslek gruplarına zamanında özel zamlar yapıldı: diyanet,hukuk,mili eğitim,silahlı kuvvetler,iç işleri)
5- Hekim dışı sağlık çalışanlarının maaşlarının asgari ücret yükseldikçe,neredeyse seviyesine yakın kalması,yerinde sayması.
6- Yıpranma payının etkili yansıtılmaması. Resmi tatiller,bayram günleri,eski çalışma sürelerinin hesaba katılmaması ile dağın fare doğurması.
7- İhtiyaca rağmen atama yetersizliği, eş durumu tayinlerinde mağdur olan aileler ve çocuklar.
8- Öğretmen evi, polis evi,lokal,dinlenme tesisi vb. sosyal ortamların sağlıkçılar ve aileleri için önemli görülmemesi. Tüm yurtta indirimli ulaşım vb. kararların alınmaması.
9-Bazı liyakatsiz kişilerin/mesleki alakası bulunmayan farklı kurumdan geçiş yapmış kişilerin sağlık çalışanlarını yönetiyor olması.Sağlık Yönetimi mezunlarının ve bu alanda yüksek lisans yapanların devre dışı bırakılması.

aklıma gelenler şu an bunlar, 10. madde ,11.madde diye konunun altına eklerseniz sevinirim. Teşekkürler.
Genel müdür
RE: Sağlıkta Hakların Elde Edilmesindeki En Büyük Engel ve Sorun: Sağlık Sen!
Sorun çok ve meslek hayatım boyunca değişen bir durum olmadı. Daha sı kötüleşti.


10 yıl önce maaşımın yarısı kadar sabit harici ek ödeme alıyordum. Sonra azaldı azaldı ve son zamanlar bitti. Resmi olarak kalkmadı belki ama nerede bilmiyorum. O bana ben ona hasret.


Bu durum maaşımıza zam gelse de bizi yerimizde saydırdı. Sabit üstü azaldı maaş arttı. Maaş arttı o azaldı derken maaş zammından hiçbir şey anlamaz olduk. Alım gücü zaten düşüyor mesleki olarak daha da düştü.


Bir diğer şey de her hastanenin kendi kuralı var gibi bir durum var. Çeşit çeşit durumlar yönetimler ve yönetime bırakılmış ucu açık kanun ve genelgeler var. Hal böyle olunca her kurum kafasına göre takılıyor, yorumluyor, uyguluyor. İtiraz da edemiyorsun.


Bir başkası liyakat ki bu hem kanunda açıkça belirtilmesine rağmen uygulanmıyor. Bakanlıkla da görüştüm çözüm yok. O ona atıyor o ona atıyor. Aslında bu çözülse çoğu şey çözülecek ama yok. Örneğin servisin sorunlusu hastane in süpervizörü baş hemşiresi gibi yönetimsel kişileri kim nasıl neye göre seçiyor belirsiz.


Daha var tabi de
[Resim: x3nNi.jpg]
Çalışkan Üye
RE: Sağlıkta Hakların Elde Edilmesindeki En Büyük Engel ve Sorun: Sağlık Sen!
Ayrıca sözleşmeli atamalar. 4B gibi atama kadroları. İnsan sağlığına sözleşmeli kadrolar açmak çok saçmadır. Yıllarca değişmedi hala sözleşmeli alım yapılıyor.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.