Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Salgında geçici görevlendirilen personele iki kat gündelik

Konu

#1
[Resim: headline.jpg]


Koronavirüs salgınının tüm dünyayı ve ülkemizi kasıp kavurduğu bugünlerde hastalıkla mücadele için olağanüstü önlemler alınıyor. Bu olumsuzluklar kamu görevlilerinin çalışma şartlarını da etkiledi. Kamu görevlilerinin bir kısmının uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma ve idari izin kapsamında olması sebebiyle iş yoğunlukları önemli ölçüde azalsa da sağlık hizmetleri, güvenlik hizmetleri, belediye hizmetleri ve sosyal hizmetler alanında görevli personelin hem hayati tehlikeye maruz kalma riskleri hem de iş yükleri arttı.

Salgınla mücadele kapsamında bazı kamu görevlileri asıl görevli oldukları yer dışında geçici görevlendirilmektedir. Bu kapsamda geçici görevlendirilenlere Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca gündelik ve yol giderinden oluşan geçici görev yolluğu ödenmektedir.

Harcırah Kanununun 38. maddesi tam da bu durumdakilere ödenecek gündelik tutarıyla ilgili istisnai bir hüküm içermektedir. Söz konusu hükümde, "Bir hastalığın münteşiren hüküm ferma olduğu zamanlarda bu hastalığın insana sirayeti dolayısiyle mücadele tehlike arzediyorsa bu takdirde bu mücadeleye iştirak eden memur ve hizmetlilerin bu kanuna göre müstahak oldukları yevmiyeyi, Cumhurbaşkanı iki misline kadar artırmaya salahiyetlidir." denilmektedir.

Bu hükme göre koronavirüsle mücadele kapsamında geçici görevlendirilen kamu personeline Harcırah Kanunu kapsamında ödenecek gündelik tutarlarının Cumhurbaşkanı Kararı ile iki kat olarak ödenmesi mümkün. Kimsenin hayır diyemeyeceği bu konuda tek yapılması gereken bir Cumhurbaşkanı Kararı çıkarılması.

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile belirlenen gündelik tutarları ise H Cetvelinde yer almaktadır. Buna göre yurt içinde verilecek gündelik tutarları aşağıdaki tabloda düzenlenmiştir. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı çıkması durumunda tablodaki rakamların iki katı tutarında gündelik ödenecektir.memurlar net
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task