You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Salgında geçici görevlendirilen personele iki kat gündelik

Salgında geçici görevlendirilen personele iki kat gündelik

Admin
Salgında geçici görevlendirilen personele iki kat gündelik
[Resim: headline.jpg]


Koronavirüs salgınının tüm dünyayı ve ülkemizi kasıp kavurduğu bugünlerde hastalıkla mücadele için olağanüstü önlemler alınıyor. Bu olumsuzluklar kamu görevlilerinin çalışma şartlarını da etkiledi. Kamu görevlilerinin bir kısmının uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma ve idari izin kapsamında olması sebebiyle iş yoğunlukları önemli ölçüde azalsa da sağlık hizmetleri, güvenlik hizmetleri, belediye hizmetleri ve sosyal hizmetler alanında görevli personelin hem hayati tehlikeye maruz kalma riskleri hem de iş yükleri arttı.

Salgınla mücadele kapsamında bazı kamu görevlileri asıl görevli oldukları yer dışında geçici görevlendirilmektedir. Bu kapsamda geçici görevlendirilenlere Harcırah Kanunu hükümleri uyarınca gündelik ve yol giderinden oluşan geçici görev yolluğu ödenmektedir.

Harcırah Kanununun 38. maddesi tam da bu durumdakilere ödenecek gündelik tutarıyla ilgili istisnai bir hüküm içermektedir. Söz konusu hükümde, "Bir hastalığın münteşiren hüküm ferma olduğu zamanlarda bu hastalığın insana sirayeti dolayısiyle mücadele tehlike arzediyorsa bu takdirde bu mücadeleye iştirak eden memur ve hizmetlilerin bu kanuna göre müstahak oldukları yevmiyeyi, Cumhurbaşkanı iki misline kadar artırmaya salahiyetlidir." denilmektedir.

Bu hükme göre koronavirüsle mücadele kapsamında geçici görevlendirilen kamu personeline Harcırah Kanunu kapsamında ödenecek gündelik tutarlarının Cumhurbaşkanı Kararı ile iki kat olarak ödenmesi mümkün. Kimsenin hayır diyemeyeceği bu konuda tek yapılması gereken bir Cumhurbaşkanı Kararı çıkarılması.

2020 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile belirlenen gündelik tutarları ise H Cetvelinde yer almaktadır. Buna göre yurt içinde verilecek gündelik tutarları aşağıdaki tabloda düzenlenmiştir. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı çıkması durumunda tablodaki rakamların iki katı tutarında gündelik ödenecektir.memurlar net
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.