Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Konu

#1
Saman Nezlesi Nedir?

Saman nezlesi , çevresel tetikleyicilere abartılı bir bağışıklık tepkisi ile karakterize alerjik bir hastalıktır. Yaygın örnekler arasında polen, bezelye ve kediler bulunur.

Alerjik rinit olarak da bilinen iki tür vardır: mevsimsel, yalnızca belirli bitkilerin döllendiği yılda meydana gelen mevsimsel ve yıl boyunca meydana gelen çok yıllık.

Tipik olarak, ilkbaharda saman nezlesi yaşarsanız, muhtemelen ağaç polenlerine alerjiniz vardır. Çimen ve yabani ot polenleri yaz aylarında alerjik reaksiyonunuza neden olabilir . Sonbaharda, yabani otlar sizi rahatsız edebilir ve mantar sporları öncelikle Mart ayından Kasım ayının sonlarına kadar sorunlara neden olabilir, ancak yıl boyunca mevcut olabilir.

Yıl boyu (çok yıllık) saman nezlesi olan kişiler genellikle iç mekanlarda bulunan bir veya daha fazla alerjene alerjisi vardır. Bunlar ev dahildir toz akarları , tüy ve hayvan tüyü , yastıklar ve yatak takımları, ağır perdeler, döşemelik ve halı. Diğer bir yaygın alerjen olan küf , genellikle banyo ve bodrum gibi nemli bölgelerde bulunur.


Saman nezlesinin nedeni nedir?

Eğer saman nezlesi (alerjik rinit) sorunu yaşıyorsanız, bunun nedeni bağışıklık sisteminizin zararsız solunan polen veya diğer alerjenleri vücudu istila eden tehlikeli maddeler olarak görmesidir. Sisteminiz aşırı tepki verir, kan akışınızı histamin ve lökotrienler gibi kimyasallarla doldurur, bu da burun pasajlarınızın, sinüslerin ve göz kapaklarının astarını şişirir ve ayrıca hapşırma gibi saman nezlesi ile ilişkili diğer semptomları harekete geçirir .

Bu semptomların tümü, alerjeni hapsederek ya da atarak ya da burun pasajları gibi vücut alanlarını şişirerek vücudunuzu korumayı amaçlar, böylece alerjen giremez. Sinüslerinizin iç kısmındaki damarlardaki tıkanıklığın bir sonucu olarak , yaygın olarak koyu halkalar gözlerinizin altında görünebilir . Çok yıllık alerjik rinitiniz varsa, tüm yıl boyunca mevcut olabilirler. Nazal zarlarınızın şişmesi, sinüs drenaj açıklıklarını kapatarak sinüzite neden olabilir . Rinit ayrıca nazal poliplerle de ilişkili olabilir - küçük, kanserli olmayan büyüme; burun kanamaları saman nezlesi ataklarında da ortaya çıkabilir.


Saman nezlesi genellikle kalıtsal bir özelliktir (genetik olarak belirlenmiş). Saman nezlesi olan hastaların çoğunda alerjisi olan bir ebeveyni veya kardeşi vardır ve alerjik riniti olanların yaklaşık üçte birinde en azından hafif, aralıklı, alerjik astımı vardır .
Uzman Acil Tıp Hemşiresi
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task