You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sedef hastalığı kısırlık yapar mı?

Sedef hastalığı kısırlık yapar mı?

Genel müdür
Sedef hastalığı kısırlık yapar mı?
Sedef hastalığı erkek doğurganlığını etkiler mi?

Evet.

Çeşitli çalışmalarda, sedef hastalığı olan kişilerde testosteronun önemli ölçüde azaldığı bulunmuştur.

Erkeklerde daha düşük testosteron seviyeleri aşağıdakilerle ilişkilidir:

azalmış sperm üretimi
azalmış sperm hareketliliği (hareket)
azalmış libido
cinsel işlevin azalması (ereksiyona ulaşma veya sürdürme yeteneği)


Tahmin edebileceğiniz gibi, çalışmalar ayrıca sedef hastalığı olan katılımcılarda toplam sperm sayısının, sperm hareketliliğinin ve normal morfolojiye sahip sperm yüzdesinin önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu.

Daha az sayıda sperm ve sperm hareketliliği sorunu, kendiliğinden gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Bu bulgular, tedavi edilmeyen sedef hastalığının erkek fertilitesini bozabileceğini düşündürmektedir.


Sedef hastalığı ve doğurganlık arasındaki bağlantı nedir?

Sedef hastalığı ile doğurganlığın azalması arasındaki bağlantı, sistemik inflamasyonun seks hormonlarının üretimini nasıl etkilediğine bağlı olabilir.

Enflamasyon, üreme sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli organ sistemleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilen bir dizi inflamatuar sitokinleri (bir tür protein) tetikler. Bu sitokin akışı, cinsiyet hormonu üretiminin ve sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.

Bağlantı, cinsel aksesuar bezlerin iltihaplanmasıyla da ilgili olabilir. Küçük bir2017 araştırması Sedef hastalığı olan katılımcıların yüzde 70'inin, aksesuar bezlerin iltihaplanmasının ultrason bulgularına sahip olduğu bulundu. Sedef hastalığı olmayan kontrol grubundaki hiç kimse bu belirtileri göstermedi.

Erkeklerde cinsel yardımcı bezler arasında seminal veziküller ve prostat bulunur. Bu bezler, menide spermi koruyan ve taşıyan sıvılar oluşturmaya yardımcı olur. Bu bezlerdeki iltihaplanma, spermi de olumsuz etkileyerek gebe kalma şansını azaltabilir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.