Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Sedef hastalığı kısırlık yapar mı?

Konu

#1
Sedef hastalığı erkek doğurganlığını etkiler mi?

Evet.

Çeşitli çalışmalarda, sedef hastalığı olan kişilerde testosteronun önemli ölçüde azaldığı bulunmuştur.

Erkeklerde daha düşük testosteron seviyeleri aşağıdakilerle ilişkilidir:

azalmış sperm üretimi
azalmış sperm hareketliliği (hareket)
azalmış libido
cinsel işlevin azalması (ereksiyona ulaşma veya sürdürme yeteneği)


Tahmin edebileceğiniz gibi, çalışmalar ayrıca sedef hastalığı olan katılımcılarda toplam sperm sayısının, sperm hareketliliğinin ve normal morfolojiye sahip sperm yüzdesinin önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu.

Daha az sayıda sperm ve sperm hareketliliği sorunu, kendiliğinden gebe kalmayı zorlaştırabilir.

Bu bulgular, tedavi edilmeyen sedef hastalığının erkek fertilitesini bozabileceğini düşündürmektedir.


Sedef hastalığı ve doğurganlık arasındaki bağlantı nedir?

Sedef hastalığı ile doğurganlığın azalması arasındaki bağlantı, sistemik inflamasyonun seks hormonlarının üretimini nasıl etkilediğine bağlı olabilir.

Enflamasyon, üreme sistemleri de dahil olmak üzere çeşitli organ sistemleri üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilen bir dizi inflamatuar sitokinleri (bir tür protein) tetikler. Bu sitokin akışı, cinsiyet hormonu üretiminin ve sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.

Bağlantı, cinsel aksesuar bezlerin iltihaplanmasıyla da ilgili olabilir. Küçük bir2017 araştırması Sedef hastalığı olan katılımcıların yüzde 70'inin, aksesuar bezlerin iltihaplanmasının ultrason bulgularına sahip olduğu bulundu. Sedef hastalığı olmayan kontrol grubundaki hiç kimse bu belirtileri göstermedi.

Erkeklerde cinsel yardımcı bezler arasında seminal veziküller ve prostat bulunur. Bu bezler, menide spermi koruyan ve taşıyan sıvılar oluşturmaya yardımcı olur. Bu bezlerdeki iltihaplanma, spermi de olumsuz etkileyerek gebe kalma şansını azaltabilir.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task