You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Şırınga çikolata; bir can daha almasın

Şırınga çikolata; bir can daha almasın

Yönetici
Şırınga çikolata; bir can daha almasın
[Resim: 4p5RN4.jpg]

Gündemde olan bir konudan bahsetmek istiyorum;

Şırınga çikolata, Mert'in canına mal olan şırınga çikolata, internette videolar var görüntüler var.

Olaydan biraz bahsetmek istiyorum.

Mert isimli çocuk, okul kantininden veya başka bir yerden şırınga şeklinde bir çikolata alıyor.

[Resim: 2548846_810x458.jpg]

Bu çikolatanın ön ucunda bir kapağı var, çocuk muhtemelen bu kapağı açmadan çikolatayı yemek amacıyla şırınga şeklindeki bu tüpten çikolatayı içine çekiyor.

Bu içe çekme sanki sigara içme gibi hatta ondan daha fazla nefes alma hareketine benzediği için ucunda kalan kapak çıkıp nefes borusunu tıkıyor.


Alıntı:Ankara'da okul kantininden aldığı şırınga şeklindeki çikolatayı yedikten sonra soluksuz kalarak yaşamını yitiren Mert'in ölümüne ilişkin anların görüntüleri ortaya çıktı. Mert'e müdahale eden doktorun ifadesinde de ''Bana epilepsi krizi geçirdiği söylendi. Ben epilepsi krizi geçirdiğini düşündüm. Boğazında bir cismin takılı olduğu söylenmedi. O nedenle buna yönelik bir müdahalede bulunmadık'' dediği öğrenildi. Kaynak: milliyet


Olay görüldüğü üzere yabancı cisim aspirasyonu, en yukarıda verdiğim net olmayan görüntü de de çocuğun boğazını tutarak yardım istediği görülüyor. Tıpkı yabancı cisim aspirasyonunda olduğu gibi.

Havayolu tıkanmaları sık karşılaşmadığımız ancak gerekli müdahale yapılırsa hayatta kalınabilecek kaza ile ölümler arasında bulunuyor.

Hasta başlangıçta bilinçli olabilir, erken müdahale hayat kurtarır. Bu olayın başımıza nerede geleceğini bilmediğimiz için sağlıkçılar olarak biz yapmamız gerekeni bilmeliyiz ancak halk ta bu konuda bilinçli olmalı müdahale edebilmeli.

Yapılması gerekenin aslı heimlich manevrası denen harekettir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Görüntülerde çocuk, boğazını tutarak okul müdürünün odasına koşuyor, kimse yok yada yardım alamıyor çıkıp başka yöne koşuyor derken bir görevli çocuğu görüyor, tekrar çocuk ile beraber müdür odasına doğru gelirken çocuk artık yere yığılıyor. Ardından en yakın sağlık ocağına geçiyor, 112 ekipleri geliyor derken kurtarılamıyor.

Burada amacımız kimseyi suçlamak değil; elbette soruşturmalar yapılıyor, ihmal var mı? kantin de neden bu ürün satılmış? bu ürün neden üretilmesi durdurulmuyor? gibi sorular akıllara geliyor ama dediğim gibi, kimseyi yargılama veya ihmal olduğu konusu için açmadım konuyu, soruşturma devam ediyor zaten.

Siz de yorum yaparken bu konuya dikkat ederseniz sevinirim.


Ancak konu şu ki;

Acil durumlar bellidir, bunlardan biri heimlich manevrası gerektiren ve yapılması halinde hayat kurtaran yabancı cisim aspirasyonu (boğulma) durumudur.

Çocuklarda çok sık görülen bu durum, çocukların çok fazla olduğu kreş, okul gibi kurumların personellerine verilmesi gereken acil eğitimleri arasında mutlaka vardır.

Her okul personeli yabancı cisim aspirasyonunu tanımalı ve müdahale edebilmelidir.

Ayrıca halk ve ebeveynler de acil durumları bilmeli, tanıyabilmelidir. En azından sırta vurulsa, erken müdahalesi olsa belki de hayatta olacak bir çocuk dan bahsediyoruz.

Bunun yanında, okul hemşireliği gündeme hızlı bir şekilde gelmelidir;

Okul hemşiresi, bu durumu tanıyabilir ve müdahale edebilirdi. 

Çocuklar okul hemşirelerini tanımalı, okul hemşiresi odasını bilmeli, her durumda yanına gidebileceklerini bilmelidir. 

Okul hemşiresi aynı zamanda okul personeline bu acil durumlar ile ilgili eğitimler verebilirdi.

Çok daha fazlası ile bir okul hemşiresi, okuldaki çocukların sağlığı ile ilgilenebilir. 

Aileye sabırlar diliyor, tüm halkımızın önemli ilk yardım durumu olan bu gibi durumlar için eğitimli olmasını en azından okumasını diliyoruz. 

Buradan okuyabilirsiniz. <<link>>
[Resim: iyeJCl.jpg]
Son Düzenleme: 17-12-2019, Saat: 22:03, Düzenleyen: PhD. Sabancı.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.