Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Sürekli hıçkırık tutması.

Konu

#1
Öncelikle selamlar. 7 8 aydır her gün 5 6 saat aralıklarla hıçkırık tutuyor, bazen 10 saniye bazen bir dakika bazen bir saat bile sürebiliyor. Bunun sebebi nedir?
Cevapla
#2
(29-04-2021, Saat: 03:31)Melikhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Öncelikle selamlar. 7 8 aydır her gün 5 6 saat aralıklarla hıçkırık tutuyor, bazen 10 saniye bazen bir dakika bazen bir saat bile sürebiliyor. Bunun sebebi nedir?

Merhaba geç cevap verdim kusura bakma


Bir kez hıçkırık tutunca bu komik gelir, iki kez; bu da  komik ve bundan daha fazlası genellikle sinir bozucu olmaya başlar. Hepimizi hıçkırık tutar ama nereden geldiklerini gerçekten biliyor musunuz? 

Hıçkırık, vücudunuzda - diyaframda minik bir şekilde başlar, ciğerleriniz ve mideniz arasındaki kubbe şeklindeki kas diyafram . Normalde, nefes aldığınızda diyafram akciğerlerinize hava girmesine izin vermek için aşağı çekilir ve sonra nefes verdiğinizde gevşer, böylece hava burnunuzdan ve ağzınızdan çıkmak için akciğerlerinizden geri akabilir .

Ancak bir şey diyaframınızı tahriş ederse, kasılabilir ve sizi aniden boğazınıza, ses kutunuza çarptığı yere hava çekmeye zorlayabilir. Bu, ses tellerinizi aniden kapatarak farklı bir "hik!" sesi yapar.


Neden Hıçkırık Olur?

Hıçkırık birçok nedenden dolayı olabilir - bazıları fiziksel, bazıları duygusaldır. Bunun nedeni, beyni diyaframa bağlayan sinirde gerçek tahriş olmasıdır . Bazı yaygın nedenler şunları içerir:

Çok fazla veya çok hızlı yemek yemek
Gergin veya heyecanlı hissetmek
Gazlı içecekler veya çok fazla alkol içmek
Stres
Sıcaklıkta ani bir değişiklik
Şeker veya sakız emerken hava yutmak


Uzun süreli hıçkırık

Hıçkırık genellikle geçicidir, ancak nadir durumlarda bir süre takılıp kalabilirler. Genellikle diyaframa bağlı sinirlerin hasar görmesi veya ağırlaşması nedeniyledir. Kulak zarınıza dokunan bir saçtan boğaz ağrısına kadar her şey bu sinirleri etkileyebilir ve daha ciddi durumlarda boyundaki bir tümör, guatr veya kist onlara zarar verebilir.

aynı zamanda, merkezi sinir sistemi gibi hastalıkların ensefalit veya menenjit veya metabolik bozukluklar gibi diyabet ya da böbrek yetmezliği nde de olabilir.. Steroidler veya bazı sakinleştiriciler gibi ilaçlar da uzun süreli hıçkırıkları tetikleyebilir.

Ve hatta bazı prosedürler, özellikle anestezi gerektiren prosedürler, hıçkırıklara neden olabilir. 2 günden daha uzun süredir hıçkırıyorsanız veya yemek yemeyi, nefes almayı, uyumayı engelleyecek kadar şiddetliyse veya sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuzdan randevu almalısınız.

Ayrıca, eğer şunlar eşlik ediyorsa, hemen doktora gidin; mide ağrısı , ateş, nefes, darlığı kusma veya kanlı öksürük.


Nasıl Durdurulur?

Baş aşağı asılı kalmak veya bir arkadaşınızın sizi korkutmasının bunu geçireceğini umuyorsanız ki bazen işe yarar,  bu çarelerin işe yaradığına dair bilimsel bir kanıt yok.

Bununla birlikte, bazı uzmanlar nefesinizi tutmanın veya bir kese kağıdı içine nefes almanın işe yarayacağını düşünüyor; her iki teknik de akciğerlerinizde karbondioksit birikmesine neden olur ve bu da diyaframı gevşetebilir.

Geçmiyorsa ve hıçkırıklarınız birkaç gün veya daha uzun süre devam ederse, doktorunuz bu rahatsız edici hıçkırıklara bir son verip veremeyeceklerini görmek için farklı ilaçlar deneyebilir . İyi şanslar!
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da