You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Tahliller; Kan Gazı Testi

Tahliller; Kan Gazı Testi

Genel müdür
Tahliller; Kan Gazı Testi
Kan gazı testi nedir?

Kan gazı testi, kandaki oksijen ve karbondioksit miktarını ölçer. Ayrıca kanın pH değerini veya ne kadar asidik olduğunu belirlemek için de kullanılabilir. Test genellikle kan gazı analizi veya arteriyel kan gazı (AKG) testi olarak bilinir.

Kırmızı kan hücreleriniz, vücudunuz boyunca oksijen ve karbondioksiti taşır. Bunlar kan gazları olarak bilinir.

Kan akciğerlerinizden geçerken, oksijen kana akarken, karbondioksit kandan akciğerlere akar. Kan gazı testi, akciğerlerinizin oksijeni kana ne kadar iyi taşıyabildiğini ve kandaki karbondioksiti ne kadar iyi attığını belirleyebilir.

Kanınızın oksijen, karbondioksit ve pH seviyelerindeki dengesizlikler, belirli tıbbi durumların varlığına işaret edebilir. Bunlar şunları içerebilir:

böbrek yetmezliği
kalp yetmezliği
kontrolsüz diyabet
kanama
kimyasal zehirlenme
Bir aşırı dozda ilaç
şok

Bu koşullardan herhangi birinin semptomlarını gösterdiğinizde doktorunuz bir kan gazı testi isteyebilir. Test, bir arterden az miktarda kan alınmasını gerektirir. Tamamlanması yalnızca birkaç dakika süren güvenli ve basit bir prosedürdür.


Kan gazı testi neden yapılır?

Kan gazı testi, vücudunuzdaki oksijen ve karbondioksit seviyelerinin kesin bir ölçümünü sağlar. Bu, doktorunuzun ciğerlerinizin ve böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Bu, hastane ortamında akut olarak hasta olan hastaların yönetimini belirlemek için en sık kullanılan bir testtir. Birinci basamakta çok önemli bir rolü yoktur, ancak solunum fonksiyon laboratuvarı veya klinikte kullanılabilir.

Oksijen, karbondioksit veya pH dengesizliği belirtileri gösteriyorsanız doktorunuz kan gazı testi isteyebilir. Belirtiler şunları içerebilir:

nefes darlığı
nefes almada zorluk
bilinç bulanıklığı, konfüzyon
mide bulantısı

Bu semptomlar, astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) dahil olmak üzere belirli tıbbi durumların belirtileri olabilir .

Doktorunuz, aşağıdaki durumlardan herhangi birini yaşadığınızdan şüphelenirse bir kan gazı testi de isteyebilir:

akciğer hastalığı
böbrek hastalığı
metabolik hastalık
nefes almayı etkileyen baş veya boyun yaralanmaları

PH ve kan gazı seviyelerinizdeki dengesizlikleri belirlemek, doktorunuzun akciğer ve böbrek hastalıkları gibi belirli durumlar için tedaviyi izlemesine de yardımcı olabilir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.