Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Tırnaklarınızın durumu bir hastalık belirtisi olabilir

Konu

Sad #1
Tırnaklarınızın genel sağlığınıza dair ipuçları verebileceğini biliyor muydunuz? Burada beyaz bir benek, orada pembe bir ton veya bazı dalgalar vücutta bir hastalık işareti olabilir. Tırnaklarda karaciğerde, ciğerlerde ve kalpte oluşan problemler ortaya çıkabilir. 

[Resim: mh_photo_of_pale_fingernails.jpg]

Soluk Tırnaklar

Çok solgun tırnaklar bazen aşağıdakiler gibi ciddi hastalıkların işareti olabilir:
  • Anemi
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Karaciğer hastalığı
  • yetersiz beslenme
[Resim: dermnet_photo_of_white_nails.jpg]

Beyaz Tırnaklar

Tırnaklar çoğunlukla koyu beyazsa, bu hepatit gibi karaciğer problemlerini gösterebilir. Bu görüntüde parmakların da sarılıklı olduğunu görüyorsunuz, bir başka karaciğer sorunu belirtisi.

[Resim: dermnet_photo_of_yellow_nails.jpg]

Sarı Tırnaklar

Sarı tırnakların en sık rastlanan nedenlerinden biri mantar enfeksiyonudur. Enfeksiyon kötüleştikçe, tırnak yatağı geri çekilebilir ve tırnaklar kalınlaşabilir ve ufalanabilir. Nadir durumlarda sarı tırnaklar, şiddetli tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir durumu gösterebilir.

[Resim: phototake_rm_photo_of_acrocyanosis_of_hands.jpg]

Mavimsi Tırnaklar

Mavimsi bir renk tonu olan tırnaklar vücudun yeterince oksijen almadığı anlamına gelebilir. Bu, amfizem gibi bir akciğer problemini gösterebilir. Bazı kalp problemleri mavimsi tırnaklarla ilişkilendirilebilir.

[Resim: phototake_rm_photo_of_pitted_nails.jpg]

Tırnak yüzeyi dalgalanır veya çukurlaşırsa, bu erken bir sedef hastalığı veya inflamatuar artrit belirtisi olabilir. Tırnakta renk değişikliği sık görülür; tırnak altındaki cilt kırmızımsı kahverengi görünebilir.

[Resim: dermnet_photo_of_split_fingernail.jpg]

Çatlak veya Ayrık Tırnaklar

Sık sık çatlayan veya bölünen kuru, kırılgan tırnaklar, tiroid hastalığına bağlanmıştır. Sarımsı bir renk tonuyla birlikte çatlama veya ayrılma mantar enfeksiyonu nedeniyle daha olasıdır.

[Resim: mh_photo_of_red_puffy_nail_fold.jpg]

Tırnak çevresindeki cilt kırmızı ve kabarık görünüyorsa, bu tırnak katının iltihabı olarak bilinir. Lupus veya başka bir bağ dokusu bozukluğu sonucu olabilir. Enfeksiyon ayrıca tırnak kıvrılmasında kızarıklığa ve iltihaplanmalara neden olabilir.

[Resim: mh_photo_of_dark_lines_beneath_nail.jpg]

Tırnağın altındaki koyu renkli çizgiler en kısa zamanda araştırılmalıdır. Bazen en tehlikeli cilt kanseri türü olan melanom neden olurlar.

[Resim: dermnet_photo_of_bitten_nails.jpg]

Tırnaklarınızı ısırmak eski bir alışkanlıktan başka bir şey olmayabilir, ancak bazı durumlarda tedaviden faydalanabilecek kalıcı bir endişe belirtisidir. Tırnak ısırma veya yeme obsesif-kompulsif bozuklukla ilişkilendirilmiştir. Eğer duramazsan, doktorunla konuşmaya değer.

[Resim: getty_rf_photo_of_hands_and_feet.jpg]

Tırnaklar Bulmacanın Sadece Parçasıdır

Tırnak değişiklikleri birçok duruma eşlik etmesine rağmen, bu değişiklikler nadiren ilk belirtidir. Ve birçok tırnak anormalliği zararsızdır - beyaz tırnakları olan herkesde hepatit yoktur. Tırnaklarınızın görünümü hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuza veya bir dermatoloğa görünün.
[Resim: x3nNi.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task