You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Türkiye - Katar sağlık anlaşması detaylar

Türkiye - Katar sağlık anlaşması detaylar

Genel müdür
Türkiye - Katar sağlık anlaşması detaylar
23 Haziran 2021 Türkiye - Katar anlaşmasında neler var?

Kim nerede nasıl sağlık alanında okuyacak?Öncelikle burada yazdıklarımın alıntı kutusunda olanlarının hepsi anlaşma metninden. 

Öncelikle tanımlara bir bakalım..Alıntı:1. "Gönderen Taraf' Bu Protokolün amaçları için Kabul Eden Tarafa personel, malzeme ve teçhizat gönderen Tarafı ifade eder.
2. "Kabul Eden Taraf" Bu Protokolün uygulanması amacıyla ülkesinde Gönderen Tarafın personel, malzeme ve teçhizatını kabul eden Tarafı ifade eder.
3. "Misafir Personel" Taraflardan herhangi birinin bu Protokolün amaçlan için diğer Tarafın ülkesine gönderdiği asker veya sivil silahlı kuvvetler personelini ifade eder.
4. "Misafir Öğrenciler" Taraflardan herhangi birinin bu Protokolün amaçları için diğer Taraf ülkesine gönderdiği mezuniyet öncesi silahlı kuvvetlerin asker veya sivil öğrencilerini ifade eder.
5. "Yakınlar" Misafir Personelin kendi ulusal mevzuatına göre bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarını ifade eder.
6. "Eğitim Kurumları" Türkiye Cumhuriyeti'ndeki sağlık eğitim kurumları ve hastanelerini, Katar Devleti'ndeki askeri sağlık eğitim kurunıları ve hastanelerini ifade eder.
7. "Eğitim Dalları" Tıp, diş hekimliği, eczacılık, veterinerlik ve sağlık alamndaki diğer eğitimlerin muhtelif dallarını ifade eder.
8. "Görev Başı Eğitimi" Kabul Eden Tarafın eğitim kurumlarındaki müfredat programına uygun nazari ve fiili eğitimleri ifade eder.Burada bizdeki tüm sağlık kurum ve hastaneleri var, ama Katar da sadece askeri olanlar var, dal olarak tüm sağlık dalları var. Anladığımız bu..

Devam edelim.


Hangi bölümler var?


Alıntı:İŞBİRLİĞİ ALANLARI

1. Tıp fakültesi eğitimi,
2. Diş hekimliği eğitimi,
3. Eczacılık eğitimi,
4. Sağlık meslek yüksek okulu eğitimi,
5. Hemşirelik yüksek okulu eğitimi,
6. Sağlık alanında ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitimler,
7. Sağlık alanında görev öncesi eğitimler, göreve yönelik kurslar ve görev başı eğitimi,
8. Sağlık alanında panel, kongre, seminer, sempozyum vb. bilimsel aktiviteler,
9. Sağlık alanında müşterek projeler,
10. Eğitici danışman, gözlemci, uzman personel, öğretim elemanı ve öğrenci değişimi,
11. Hasta tedavisi,
12. Sağlık lojistiği alanında iş birliği,
13. Sağlık alanında birlik, karargah, hastane ve kurumlara ziyaretler,
4. Sağlık alanında ortak tatbikat düzenlenmesi, düzenlenen tatbikatlara gözlemci gönderilmesi,
15. Sağlık kurumlarının kurulması, işletilmesi ve sağlık hizmeti sunumu alanında karşılıklı bilgi paylaşımı ve yardımlaşma.

Neye göre öğrenci gidecek ve gelecek?Alıntı:Eğitim amacıyla gönderilecek Misafir Personel ve Misafir Öğrenciler, Taraflarca mutabakat çerçevesinde, Kabul Eden Tarafın mevzuatına ve imkanlarına uygun olarak seçilir.

Eğitim dili ne olacak?


Alıntı:Misafir Personel ve Misafir Öğrenciler, Kabul Eden Tarafın ulusal mevzuatı hükümleri doğrultusunda eğitim, tanı ve tedavi prensiplerine bağlı kalır.

Eğitim dili Türkiye Cumhuriyeti'nde Türkçe/İngilizce, Katar Devleti'nde Arapça/İngilizcedir. Bir yılı aşan eğitim ve öğretimler Türkiye Cumhuriyeti'nde Türkçe, Katar Devleti'nde Arapça verilir.
Durum şimdilik bundan ibaret.... Yani geri kalan düzenlemeler sonradan yapılır ve duyurulur.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.