Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Twitter ve halkın sağlık çalışanı hakkındaki düşünceleri

Konu

#1
[Resim: bQ3uHF.png]Öncelikle bu konuyu açma sebebim, kimseyi aşağılamak veya sağlık çalışanlarına hakaret ettiler demek değil..

Bu konu tamamen, çalışma hayatımız, çalışma şeklimizde oluşabilecek durumlar ve durumlara halkın tepkisi ayrıca bu tepkinin sosyal medya etkisiyle anlamsız hal alması.... ile ilgili...


Görselleri olabildiğince buzladım. Amacımız çalışma şeklimiz, işimiz, halkımız ve sosyal medya üzerine analizler yapmak.Salgın dönemindeyiz, hastahaneler dolu, sağlık çalışanı kahraman ve alkışlandık biliyorsunuz. Bunlar bizim moral ve motivasyonumuzu yüksek tutan işimize sarılmamızı sağlayan güzel olaylar.

Bunun yanında halkımızı tanıdığımız için, bunun ilerde oluşan bir salgının yayıldığı ve zor duruma düştüğümüz durumda alkışların başka bir şeye dönüşeceğini zaten düşünüyoruz.Şimdi gelelim twitter daki konuya,


Kişi acile gidiyor, tektik tedavi artık orası nasıl bilemeyiz, ama sorun damar yolu çıkardıktan sonra gelen kan, kişi bu şekilde tanımlamış. Görsel de eklemişler. 

Bu görselle olay başlıyor...


[Resim: OXmgte.png]


Damar yolunu böyle çıkarmışlar diyor, 

Evet görselde kan var, muhtemelen hastamız kan sulandırıcı kullanıyor ve damar yolu çıktıktan sonra kan hemen durmamış. 

Hasta yanında damar yolu çıkarılırken kim vardı bilmiyoruz. Damar yolu çıkarılan bölgede bant görünüyor ancak, bu bant o zaman mı yoksa sonradan mı yapışmış bilmiyoruz. Bu damar yolu çıkarılan yere bastırılma işi, hastaya mı yakınına mı verilmiş bilmiyoruz.


Şundan eminiz, damar yolu çekilip bırakılmaz, üzerinde bir baskı malzemesi vardır, kimse yoksa hastaya tut amca denmiştir. Ama tabi ki hikayenin başını bilemiyoruz.

Olası hata;

Bir hastanın damar yolunu çıkardığımızda mutlaka bir yakınına veya kendisine bası uygulaması hakkında bilgi ve malzeme verilmeli, bu yapılmadı ise olmaz.


Olası durum;

Ama genelde hasta ve yakınlarımız bu basıyı uygulamaz, açar bakar, durmadı der geri gelir, 2 dakika olmadan 5 kez o pamuk veya bası malzemesi kaldırılıp kan durmuş mu durmamış mı bakılır oraya. 

Durum böyle olunca da o kan durmaz ve morluklar oluşur.

Burada kan sürekli akmış gibi yavaş ta olsa, akan kan görülmemiş ve farkedilmemiş dolayısı ile biraz fazla akmış ve sonradan fark edilip müdahale istenmiş..


Muhtemelen hasta veya yakını bası uygulamadan bıraktı, durmuştur diye düşündü ama kan sızmaya devam etti.

Burada hasta veya yakını mı suçlu hayır değil elbette, görevli beş dakika boyunca oraya bası uygulayamaz hele de acil de bu imkansız bu kadar zamanı olduğunu düşünmüyorum...

Bu olayın anlık bir olay olduğunu da düşünmüyorum. En az 5-10 dakikası olan bir olay, yani damar yolu çıktı her yer kan gölü diye bir durum olmaz.


Hatamız var mı? Var ise de şu; hasta veya yakınına defalarca bilgi vermek gerekir, iki dakika hiç durmadan bastırın... Durmadan bastırın.... Durmadan bastırın... Kaldırıp bakmayın... Salıverip bırakmayın....

Bu hasta yakını veya hasta için; bu ilacı evde iki kez içeceksin gibi basit bir görevdir. Ben mi bastıracağım demeyin yani, evde nasıl hapınızı alıp içiyorsunuz kolunuza da bastırabilirsiniz...Şimdi gelelim halkımız ne demiş;


[Resim: bQ3uHF.png]Alıntı:Bütün kasapları acile topladılar sanırım............


Alıntı:Bunları bi de her akşam alkışlatıyorlar dı insanlara. Onlar da alkışlıyordı sorgulamadan. Sağlık çalışanı olmak melek olmak anlamına gelmiyor. Her meslekte olduğu gibi o mesleğin de ileri derecede şerefsiz ve haysiyetsizleri mevcut maalesef. Çok geçmiş olsun..

Alıntı:Kolu perişan etmişler ama bir şeyde denmez


Alıntı:Kol onemli degil pamuksuz filan kanlar akarken  sedyeye koymus getirmisler kan akiyor,  yere akan damlalari farkettik pamuk bant sargi bezi kendimiz temin ettik acil girisinden.. ben kanama filan var sandim bayiliyordum esim farketti koldan geldigini.


[Resim: R9PEfh.png]

[Resim: 25ti5l.png]

[Resim: WCDHn2.png]Görüldüğü gibi olay bir çok yere kadar gidiyor.......


Kısaca yaşayabileceğiniz bir sorunun sosyal medya üzerinde nasıl etkiler yarattığını ve insanların hakkımızda nasıl düşündüğünü göstermeye çalıştım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task