Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Virüs hangi yüzeyde ne kadar yaşayabiliyor?

Konu

#1
[Resim: 8beecd07-96f7-48a7-a60f-9711c9fb873c_w1023_r1_s.jpg]

Dünyada ve Türkiye’de koronavirüs vakaları her geçen gün artıyor. Son araştırmalara göre, bu virüs hem havada tutunabiliyor hem de yüzeylerde uzun süre yaşayabiliyor. 

Peki, koronavirüs cep telefonunda, bilgisayar klavyesinde, ne kadar kalıyor? 


Amerika Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’nden uzmanlar Corona salgınına neden olan COVID-19 virüsünün dış yüzeylerdeki yaşama süresine ilişkin bir araştırma yaptı. Araştırmada, virüsün havada ve çeşitli zeminler üzerinde ne kadar süre etkili olmaya devam ettiğini incelendi ve New England Journal of Medicine adlı bilimsel yayında yer aldı.

Havada 3 saat yaşıyor

Yapılan testlere göre, virüs taşıyan bir kişinin hapşırması veya öksürmesi sonucu saçılan damlacıklar, havada 3 saat boyunca yaşamaya devam edebiliyor. Ancak buna karşın havada kalan virüslerin, 66 dakika içerisinde fonksiyonlarını yitirdikleri ortaya çıktı.

Uzmanlar buna göre 1 saat 6 dakika sonra virus partiküllerinin aktif olamadıklarını ancak yüzde 25’inin halen yaşamaya devam ettiğini tespit ettiler. 3 saatlik sürenin sonunda yaşamaya devam edebilen virüs sayısı yüzde 12,5’e düşüyor.

En kısa yaşam süresi bakır en uzun çelik ve plastik yüzeyler

Virüsün plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde 3 gün süreyle canlı kalabildikleri tespit edildi. Karton yüzeylerde de virüs 24 saat süreyle aktif kalabiliyor. Bakır yüzeylerdeyse 4 saat canlı kalabiliyor.

Virüsün paslanmaz çelik yüzeylerde 5 saat 38 dakika sonra yarısının aktif olma yeteneğini kaybettikleri ortaya çıktı. Plastik yüzeylerde de virüsün yarılanma ömrünün 6 saat 49 dakika olduğu belirlendi.

Virüs en kısa sürede bakır üzerinde fonksiyonlarını kaybediyor. Uzmanlar bu sürenin de 46 dakika olduğunu belirtti.
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da