You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yeni T-hücresinin keşfi, 'evrensel' kanser tedavisi olasılığını artırıyor

Yeni T-hücresinin keşfi, 'evrensel' kanser tedavisi olasılığını artırıyor

Admin
Yeni T-hücresinin keşfi, 'evrensel' kanser tedavisi olasılığını artırıyor
[Resim: T-cells-attacking-cancer-ed.jpg?w=575&ar=16:9]

Cardiff Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, “herkese uyan” kanser terapisi umudu sunan yeni bir tür katil T hücresi keşfettiler.

Kanser için T hücresi terapileri - bağışıklık hücrelerinin çıkarıldığı, modifiye edildiği ve kanser hücrelerini aramak ve yok etmek için hastanın kanına geri döndüğü - kanser tedavilerindeki en son paradigmadır.

CAR-T olarak bilinen en yaygın kullanılan terapi, her hasta için kişiselleştirilmiştir, ancak sadece birkaç tip kanseri hedefler ve kanserlerin büyük çoğunluğunu oluşturan katı tümörler için başarılı değildir.

Cardiff araştırmacıları, sağlıklı hücreleri görmezden gelirken çoğu insan kanser türünü tanıyan ve öldüren yeni bir T hücre reseptörü (TCR) tipi T hücreleri keşfetti.

Bu TCR, çok çeşitli kanser hücrelerinin yüzeyinde ve vücudun normal hücrelerinin çoğunda bulunan bir molekülü tanır, ancak dikkat çekici bir şekilde, sağlıklı hücreleri ve kanserli hücreleri ayırt edebilir ve sadece ikincisini öldürür.

Araştırmacılar bunun daha önce mümkün olmadığını düşündüğü “pan-kanser, pan-popülasyonu” için immünoterapiler için heyecan verici fırsatlar sunduğunu söyledi.


Bu yeni TCR nasıl çalışır?

Geleneksel T hücreleri, anormalleri bulmak ve anormal proteinleri ifade eden kanserli hücreleri ortadan kaldırmak için diğer hücrelerin yüzeyini tarar, ancak yalnızca "normal" proteinler içeren hücreleri görmezden gelir.

Tarama sistemi, insan lökosit antijeni (HLA) adı verilen hücre yüzeyi moleküllerine bağlı küçük hücresel protein parçalarını tanır ve katil T hücrelerinin yüzeylerini tarayarak hücrelerin içinde neler olduğunu görmelerini sağlar.

HLA, daha önce bilim adamlarının tüm insanlarda çoğu kanseri hedefleyen tek bir T hücresi tabanlı tedavi oluşturmasını engelleyen bireyler arasında büyük farklılıklar gösterir.

Ancak, bugün Nature Immunology'de yayınlanan Cardiff çalışması, MR1 adı verilen tek bir HLA benzeri molekül aracılığıyla birçok kanser türünü tanıyabilen eşsiz bir TCR'yi tanımlamaktadır.

HLA'nın aksine, MR1 insan popülasyonunda değişiklik göstermez - yani immünoterapiler için oldukça çekici yeni bir hedeftir.


Araştırmacılar ne gösterdi?

Yeni TCR ile donatılmış T hücrelerinin, sağlıklı hücreleri göz ardı ederken, akciğer, deri, kan, kolon, meme, kemik, prostat, yumurtalık, böbrek ve serviks kanseri hücrelerini öldürdüğü gösterilmiştir.

Bu hücrelerin terapötik potansiyelini in vivo olarak test etmek için araştırmacılar, insan kanserini taşıyan farelere ve bir insan bağışıklık sistemi ile MR1'i tanıyabilen T hücrelerini enjekte etti.

Bu, araştırmacıların benzer bir hayvan modelinde NHS onaylı CAR-T terapisi ile karşılaştırılabilir olduğunu söylediği “cesaret verici” kanser temizleme sonuçlarını gösterdi.

Cardiff grubu ayrıca bu yeni TCR'yi eksprese etmek için modifiye edilmiş melanom hastalarının T hücrelerinin sadece hastanın kendi kanser hücrelerini değil, hastanın HLA tipine bakılmaksızın laboratuardaki diğer hastaların kanser hücrelerini de yok edebileceğini gösterebildi.

Çalışmanın baş yazarı ve Cardiff Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden T hücrelerinde uzman olan Profesör Andrew Sewell, bu kadar geniş kanser özgüllüğüne sahip bir TCR bulmanın “son derece sıra dışı” olduğunu söyledi ve bu da “evrensel” kanser tedavisi olasılığını artırdı .

“Bu yeni TCR'nin bize tüm bireylerde çok çeşitli kanserleri hedeflemek ve yok etmek için farklı bir yol sağlayabileceğini umuyoruz” dedi.

“Mevcut TCR temelli tedaviler sadece azınlık kanseri olan hastaların az bir kısmında kullanılabilir.

“MR1 kısıtlı T hücreleri yoluyla kanser hedefleme heyecan verici yeni bir sınırdır - 'tek bedene uyan her şey' kanser tedavisi olasılığını artırır; popülasyondaki birçok farklı kanser türünü yok edebilen tek bir T hücresi türü.

“Daha önce kimse bunun mümkün olabileceğine inanmıyordu.”


Sonra ne olur?

Yeni TCR'nin sağlıklı hücreler ve kanser arasında ayrım yaptığı kesin moleküler mekanizmayı belirlemek için deneyler devam etmektedir.

Araştırmacılar, MR1 tarafından kanser hücresi yüzeyinde farklı metabolik ara maddelerin ortaya çıkmasına neden olan hücresel metabolizmada değişiklikler algılayarak çalışabileceğine inanıyorlar.

Cardiff grubu, yeni güvenlik yaklaşımını takiben bu yeni yaklaşımı bu yılın sonuna doğru denemeyi umuyor.

Profesör Sewell, devam etmekte olan bu güvenlik testinin önemli bir yönünün, yeni TCR ile modifiye edilmiş katil T hücrelerinin sadece kanser hücrelerini tanımasını sağlamak olduğunu söyledi.

“Üstesinden gelinmesi gereken birçok engel var, ancak eğer bu test başarılı olursa, bu yeni tedavinin birkaç yıl içinde hastalarda kullanılabileceğini umuyorum” dedi.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.