You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Yerli Covid 19 aşısı; faz çalışmaları ve tüm detayları

Yerli Covid 19 aşısı; faz çalışmaları ve tüm detayları

Genel müdür
Yerli Covid 19 aşısı; faz çalışmaları ve tüm detayları
[Resim: 11-06-2021__60c3c0b9eb690__887418c9-446d...255a34.png]


TUSEB yani Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı, yerli aşı konusunda desteklemeler yapıyor.

Yerli aşı faz 3 e geçti ve Faz 3 için gönüllü insanlar aranmakta.Alıntı:TÜSEB ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile COVID-19’a karşı geliştirilen inaktif yerli aşıda son aşamaya gelindi.Başarılı sonuçlar elde edilen Faz-1 ve Faz-2 çalışmalarının ardından Faz-3 çalışmaları başladı.

Faz-3 çalışmaları kapsamında yapılacak aşılamada gönüllü olmak isteyen vatandaşlarımız başvularını http://enabiz.gov.tr adresinden gerçekleştirebilirler.
TUSEB e göre;Alıntı:Ülkemizin yerli ve milli üretim hedefinden hareketle, TÜSEB tarafından COVID-19 ile mücadele kapsamında 7 adet yerli ve milli COVID-19 aşı projesi desteklenmektedir. 

Erciyes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli yürütücülüğünde geliştirilen inaktif COVID-19 aşı adayı, 04.11.2020 Tarihinde Faz I insan denemeleri çalışmasına başlamıştırYerli aşı FAZ 1 Çalışması

Faz I çalışması 44 sağlıklı gönüllünün aşılanması ile tamamlanarak, 09.02.2021 tarihinde Faz II klinik araştırmalar aşamasına geçilmiştir. Yerli aşı FAZ 2 Çalışması

Faz II çalışması kapsamında 250 sağlıklı gönüllünün aşılamaları tamamlanmıştır. Mayıs ayı itibarıyla Faz III çalışmalarına başlanılması planlanmaktadır. Bu aşı adayı Türkiye’de geliştirilmekte olan aşılar arasında en ileri aşamada olan aşıdır.


Yerli Aşı FAZ 3 Çalışması

Bunun için şu an gönüllü toplanıyor....


Diğer yerli aşılar;


Yerli imkânlarla geliştirilen intranazal COVID-19 aşı projesi, Faz I aşamasına geçmek üzeredir. Üretim aşamasından itibaren TÜSEB tarafından desteklenen bu çalışma, Türkiye’nin ilk intranazal COVID-19 aşı adayı olma özelliğine sahiptir.


Yıldız Teknik Üniversitesi’nde devam eden COVID-19 aşı projesinin Ar-Ge aşaması tamamlanarak, hayvan deneyleri aşamasına geçilme hazırlıkları devam etmektedir.


Akdeniz Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi yürütücülüğünde devam eden COVID-19 aşı projelerinin Ar-Ge çalışmaları devam ederken, hayvan deneylerine geçilme hazırlıkları sürmektedir.


Atatürk Üniversitesi COVID-19 aşı projesi hayvan deneylerine geçmiştir.

Marmara Üniversitesi’nde devam eden COVID-19 aşı projesinin Ar-Ge çalışmaları devam etmektedir.


Burada görüldüğü üzere en çok ilerleyen yerli aşı Erciyes üniversitesi tarafından yapılan yerli aşı. Fazlar konusu biontech ve diğer aşılar için çok tartışılıyor, yeterli kişi de yapılmadı gibi söylemlerle, öyle görünüyor ki yerli aşı faz çalışmaları da bu kişileri ikna etmeye yetmeyecek gibi.

Şu an Faz 3 çalışması için gönüllü olmak isteyenler e devletten gönüllü olabilir ve süreci hızlandırabilirler.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Yerli Covid 19 aşısı; faz çalışmaları ve tüm detayları
Yerli covid aşısının ismi TURKOVAC oldu.Faz 3 çalışmaları başladı bugün itibari ile....

İsminin açılımı; TurCoVac= Turkeys Covid19 Vaccine 

Biontech in Faz 3 ü 30 bin küsür kişi ile yapılmıştı ve bunlardan 18000 civarı gerçek aşıyı olmuşlardı.

Türkovac için Faz 3 evet başladı, katılım ve gönüllülük hızlı olur umarım.


İlk başladıklarında ismi ERUCOV-VAC idi.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Son Düzenleme: 22-06-2021, Saat: 19:26, Düzenleyen: Darkwatch.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Genel müdür
RE: Yerli Covid 19 aşısı; faz çalışmaları ve tüm detayları
Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA


Alıntı:Turkovac’ın 3. faz çalışmalarında ilk doz uygulandı. 40 Bin 800 gönüllünün yardımına ihtiyaç duyulduğu halde, E-Nabız üzerinden kısa sürede 846 Bin 451 başvuru oldu. Sonuca inancımız tam. Yakında kendi aşısını üreten ve aşısı dünyada kullanılan sayılı ülkelerden biri olacağız.Buna göre Faz 3 çalışmaları sorunsuz devam eder.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.