You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

YÖK den hemşirelik yüksek lisans diplomaları ile ilgili uyarı

YÖK den hemşirelik yüksek lisans diplomaları ile ilgili uyarı

Genel müdür
YÖK den hemşirelik yüksek lisans diplomaları ile ilgili uyarı
[Resim: uyar.jpg]


Bilindiği üzere, üniversiteler tarafından mezun edilen kişilerin diplomalarında Yükseköğretim Kurulu tarafından açılmasına izin verilen programların isimleri yazılmaktadır. Bu kapsamda, aynı şekilde Yükseköğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden verilen mezun belgelerinde de programların YÖK tarafından açılmış hali yer almaktadır.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından tüm üniversitelere ve Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda; Hemşirelik tezli/tezsiz yüksek lisans programı olarak açılmasına izin verilen ve Yükseköğretim Bilgi Sisteminde Hemşirelik programı olarak yer almasına rağmen bazı yükseköğretim kurumları tarafından düzenlenen diplomalarda Hemşirelik isminin yanına parantez içinde alt bilim dallarının yazıldığı ve söz konusu mezunların diploma tescil işlemlerinde sıkıntı yaşandığı ifade edilmiştir.

Bu doğrultuda, Hemşirelik anabilim dalı tezli/tezsiz yüksek lisans programı olarak açılan programlarda kişinin almış olduğu dersler ve tezin göre Hemşireliğin alt dallarında uzmanlaşmasına yönelik bir eğitim almış olması durumunda bu kişinin almış olduğu uzmanlık alanına ilişkin bilgi transkriptinde yer alabileceği, diplomada izin verilen yüksek lisans isminin dışında herhangi bir açıklamanın yer almaması gerektiği konusunda üniversiteler uyarılmıştır.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.