Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Adım adım tez yazmak..

Konu

Star #1
[Resim: tez%2Bnedir.jpg]


Merhabalar,

Doktora tezi yazmak niyetindeyim. 

Bunu yaparken adım adım yaptıklarımı bu konu altında paylaşacağım ki, bir tez nasıl yapılır en baştan canlı olarak deneyimleyebilin istiyorum.

Öncelikle ilk defa tez yazmıyorum, dolayısı ile adım adım bu tezi yazarken yaptıklarımı okumanız yararlı olacaktır.

Daha önce yazdığım bazı yazıları da buraya ekleyerek süreci devam ettireceğim.

Öncelikle tez yazmaya başlamadan önce şu konulara bir göz atmanız yararlı olacaktır;

- Tez nedir? Tez konusu nasıl belirlenir? =  https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....lenir.html

Bu arada konuyu takip edip , anlayamadığınız yerlerde yorum yapmayı ihmal etmemenizi rica ediyorum.

Hadi başlayalım...
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#2
Öncelikle tezimin konusu hakkında pupmed ve google scholar yani google akademik den bazı araştırmalar yapıyorum.

Aklımda çalışmak istediğim konular olsa da, bu konuların daha önce ne şekilde çalışıldığını görmek adına 500 ün üzerinde konuya kısaca bakıyorum ve alanım acil servis olduğundan ve hemşireler ile ilgili bir tez yazmak istediğimden dolayı bu araştırmayı acil servis ve hemşireler üzerinde yoğunlaştırmaya çalışıyorum.


İşte üzerinde durduğum konuların bir listesi;

- Acil serviste kas-iskelet ağrısı için zamanında analjezi uygulamasının iyileştirilmesi .

Bu konuda bir tez yazılabilir belki, hemşireler genellikle hastayı ilk karşılayanlardır. Dolayısı ile ağrıyı yönetmekte hemşirelere iş düşüyor. Ancak tam anlamı ile hemşireleri tek başına ilgilendiren bir konu değil.

Bu tezde amaç; hastanın triyaj sürecinden başlayıp ağrı kesici yapılmasına kadar geçen süreyi değerlendirmek ve hatta bu süreyi azaltma konusunda çalışmalar yapmak olabilir.

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31986116


- Acil serviste ağrı yönetiminin geliştirilmesi

Bu konuda yukarıdakine benzer ancak, burada ağrının algılanması, yönetilmesi adına bir çalışma yapılmış. Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31831588

- Acil servisin triyajında hemşireler : şefkat ve empati.

Danışma ve İlişkisel Empati Önleminin (Brezilya versiyonu) hemşireler için uyarlanması; hemşireler tarafından bildirilen empati ile hastalar tarafından algılanan empati arasındaki uyumu değerlendirmek; şefkati hemşireler tarafından bildirilen ve hastalar tarafından algılanan empati ile ilişkilendirmek.

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31340342


- Acil Tıp Merkezlerinde Düşüncenin Hemşire- Hasta İletişim Becerilerine Etkisi .

Yansıma, olaya derin bir yansımayla veya belirli bir klinik pozisyondan oluşur. Bu çalışmanın amacı, acil servislerde çalışan hemşirelerin hemşire- hasta iletişim becerileri üzerine yansımasının etkisini belirlemekti .

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31249816


- Acil servislerde hemşirelerin mesleki yeterliliği : içerik geçerliliği kanıtı.

AMAÇ:

Matris'in teorik-mantıksal modelinden ve acil hemşirenin Mesleki Yeterlilik Profilinden ortaya çıkan Belirleyici Sorunların (Kimlik soruları) içerik geçerliliğinin kanıtını doğrulamak .

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30942346


- Acil hemşirelerde özerklik ve ahlaki sıkıntı arasındaki ilişki .

Hemşirelerin özerkliğinin azaltılması, karar vermelerini ve uygun müdahaleler için yeteneklerini bozabilir. Bağımsızlığın düşürülmesi ahlaki sıkıntıya yol açabilecek etik muhakemeyi engeller.

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30473492


- Ambulans ve acil servis hemşireleri arasındaki aktarımlardan duyulan memnuniyet : gözlemsel bir çalışma.

Acil serviste (ED) kapsamlı bir devir , bakım zincirindeki kalite ve güvenliği artırmak için büyük önem taşımaktadır. Devir teslim memnuniyeti devir teslim kalitesini yansıtabilir. Handovers memnuniyetini etkileyen değişkenleri keşfetmek için yapılan araştırmalar azdır. Bu çalışmanın amacı ambulans ve acil servis hemşirelerinin elden çıkmalarından duyulan memnuniyeti etkileyen faktörleri belirlemektir.

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30201007


- Lisansüstü sağlık profesyonellerinin kardiyopulmoner resüsitasyon yapma tutum ve beceri düzeyleri.

Kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR), kardiyopulmoner tutuklama sonrası mağdurları tedavi etmek için kullanılan acil bir prosedürdür. Gondar Üniversitesi Eğitim Hastanesi'ndeki lisansüstü sağlık profesyonelleri birçok travma ve kritik hastayı yönetmektedir. Kardiyopulmoner tutuklamadan sonra hayatta kalma şansı, yeterli tutum ve beceri düzeyleri ile arttırılabilir. Bu çalışma, lisansüstü sağlık profesyonellerinin CPR yapmadaki tutum ve beceri düzeylerini değerlendirmeyi amaçlamıştır.

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28123315


- Acil Hemşirelerin Afete Hazırlık Gereksinimleri.

Doğal ve insan kaynaklı felaketler insanları, toplulukları ve sağlık sistemlerini etkiler. Hemşireler sağlık sisteminde kilit bir rol oynamaktadır ve afetlere uygun müdahale için hazırlıklı olmalıdırlar.

Örnek tez; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26839868Tüm bu tez ve makalelerin yanı sıra 500 e yakın özet okudum, bunlar beni ilgilendirdiğini düşündüğüm ve üzerinde çalışmak isteyebileceklerim olarak ayırdıklarım.

Bundan sonraki süreçte bir tanesini seçip, buna benzer daha çok çalışma aramak ve bulmak olacak...... 

Süreci adım adım yazacağım elbette...
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#3
Bu arada araştırmaları nasıl yapıyorum merak edenler için de şu konuyu okumalarını tavsiye ederim;

https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....yazma.html
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#4
Merhaba uzun zaman oldu ilerleme kaydedemedim. Nedeni salgın elbette etik kurullar kapalı idi. Açılır açılmaz hızlıca devam ettim işlemlerime.

Belirlediğim konu hakkında bir etik kurul başvurusu yaptım. Bunu artık online yapabiliyorsunuz. Çoğu yerde aynıdır sanıyorum. 

Online yada elle etik kurul dosyası hazırlıyor olsanız da yapacaklarınız benzer.

Etik kurul dosyası hazırlama;

- Öncelikle belirlediğiniz konu hakkında tezler okuduğunuzu ve nasıl yaptıklarını incelediğinizi varsayıyorum,

- Tezinizin adını, konusunu, amacını, hipotez sorusunu, anketini, anket izinlerini, yöntemini.... bilmelisiniz. Zaten okuduğunuz özet örnek tezlerde hepsi var, bunları birleştirip kendi fikrinizi ortaya çıkarmalısınız.

Ben size adım adım anlatacağım.....

Araştırmanız hakkında;

Öncelikle araştırmanızın yani tezinizin adını koyun.

Eğer zorlanıyorsanız bu konuda yazdığım makaleye göz atabilirsiniz; https://hemsirelikyukseklisans.blogspot....ozeti.html

Tezinizin adını koyduktan sonra bunun halk dilinde anlaşılır şekilde yazılmış halini de isterler, ingilizcesini de isterler, bu aklınızda bulunsun bunları da not edin.

Destekleme

Teziniz için destek yani maddi talebiniz var mı? Bunu isterler ama genelde destek talep etmeyiz hızlıca geçsin uğraşılmasın diye, ama eğer çok maddi harcamalarınızın olacağı bir tez ise tabiki talep edebilirsiniz.

ARAŞTIRMAYA İLİŞKİN GENEL BİLGİLER

Araştırdığınız konu ne, hangi alanda araştırma yapılıyor, amacınız nedir?, araştırmaya dahil edilecek kişiler neye göre belirlenecek, ne kadar kişi araştırmada olacak, kapsamı nedir (genelde anket olur), tek merkezli mi? yani ülke içinden veya dışından ortak yürütülen bir çalışma mı? Kısaca bunlara değinirsiniz.

ARAŞTIRMADAKİ GÖNÜLLÜ POPÜLASYONU

Bu çalışmadaki gönüllülerin bir yaş aralığı var mı? kimler katılır kimler katılamaz? Sağlıklı bireyler mi? yoksa hastalar ile mi yapacaksınız? Kaç kişi araştırmaya dahil edilecek.... bunları yazacaksınız..Bunların dışında, araştırmanın konusunu amacını hangi yöntemler ile yapacağınızı tekrar açıklayarak toparlayacaksınız. Nerede araştırma yapılacak buna değineceksiniz. 

Anket

Araştırmada kullanacağınız anketi ekleyeceksiniz, bu anketi kim nasıl geliştirmiş, nerelerde kullanmış bu geliştiricinin izni var mı? kullanmanıza bu izni de ekleyeceksiniz. 

Literatür

Kaynaklarınızı ekleyeceksiniz. En az 10 tane.

Helsinki sözleşmesi

Bu sözleşmede gene imzalamanız gereken bir sözleşme bu hazırdır çıkarıp imalayıp ekleyeceksiniz.


Sonuç

Bu anlattıklarım hemen hemen her yerde aynıdır ve okulunuz size toplu olarak verir. Bunları toparlayıp bir dosya haline getirip gerekli yerleri hem hocanız hem siz imzalayacaksınız ve etik kurula vereceksiniz.

Sorularınız var ise yazmaktan çekinmeyin...... Sonraki aşamaları da anlatacağım.
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla
#5
ETİK KURUL SONRASI İŞLEMLER
Tezinizi etik kurula sundunuz, normal şartlarda bu tez 2-4 haftada onaylanır veya sizden düzeltme isterler.

Düzeltme;

Eğer düzeltme olacaksa zaten büyük ihtimal siz dosyanızı verirken bu size söylenir ve düzeltir tekrar verirsiniz. O an anlaşılamayan bir yanlışlık var ise gene kurul düzeltme verir siz düzeltip gelirsiniz ve bu süreci tekrarlamış olursunuz.

Düzeltme olmadan kabul;

Eğer düzeltme istemeden tezi kabul eder iseler siz bir evrak verirler bu evrak ile beraber sonraki aşamalara geçersiniz. 


Sonraki aşamada gene etik kurul gibi bir dosya hazırlamanız gerekir bu seferki dosya enstitünüz içindir.

İçerisinde gene enstitü web sitenizden alacağınız bir dizi evrak vardır.

1- Anket izin belgeniz

Bu belgeyi anketi oluşturan kişiye mail atarak elde edebilirsiniz, kişi size mail olarak kullanabilirsiniz der ve bu mailleşme ekran görüntüsü sizin anket izin belgeniz olur bunu tezinize de ekleyeceksiniz, ayrıca şu an oluşturulan dosyaya da ekleyeceksiniz.

Nasıl alacağım, anketi muhtemelen incelediğiniz literatürlerden buldunuz, aynı literatür de bu anketin izin belgesi de muhtemelen vardır ve bu izin belgesinde kime mail atıldığı bellidir. Siz de aynı maili aynı kişiye atarak cevap bekleyeceksiniz. 

2- Anket

3- Başvuru formu raporu;

Bu rapor etik kurula verdiğiniz rapor.

4- Özgeçmişiniz

Bu zaten etik kurul da da doldurduğunuz bir özgeçmiş, bunlar genelde taslak halindedir, doldurup eklersiniz.

5- Tez İzleme Komitesi Öneri Formu

Bu formu danışman hocanızla konuşup dolduracaksınız, zaten tezin konusu amacı adı vesaire aynı olacak. Burada dikkat edilmesi gereken komite hocalarıdır. Tez danışmanınız bu hocaların ismini size verir, siz de bu forma yazarsınız. Tez izleme komitesi genelde 3 hocadan oluşur; 1 danışman hocanız, 2 ana bilim dalı başkanı, 3 dışardan bir anabilim dalından hoca ( bu aynı üniversite farklı ana bilim dalı da olabilir, farklı üniversiteden herhangi bir ana bilim dalı da)

6- Tez önerisi bireysel değerlendirme formu

Bu raporda tıpkı etik kurul raporu gibidir. İçerisine etik kurula verdiğini tez konusu amacı yöntemi gibi bilgileri aynen yazarak dolduracaksınız.

7- Tez konusu öneri formu

Basit bir form, tezin adını ve konusunu yazacaksınız.

8- Hastane anket izni almak için dilekçe,

Bu dilekçe tez hocanızın ağzından enstitünüze anketi yapacağınız hastaneden izin almaları için yazılacak bir dilekçe.


Tüm bu belgeleri dosyalayacaksınız, tez danışmanınıza imzalatacaksınız, ardından ana bilim dalı başkanınıza imzalatacaksınız ve en sonunda ya siz ya onlar enstitünüze bu dosyayı gönderecekler.

Yardım almak istediğiniz bölümü yazın tekrarlayalım.......
Hemşirelikte doktorasını yapmış ama sahadan kopmamış; araştırmacı, eğitimci, öğrenci, çalışan PhD. Hemşireyim. Eğitim ve deneyimlerimi hemşirelik yüksek lisans bloğumda paylaşıyorum.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da