Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Aşılar neden doğrudan damarlara enjekte edilmiyor?

Konu

#1
as dokusuna aşılamanın daha iyi olmasının birkaç nedeni vardır:

Daha hızlı ve daha kolay. Damar içine enjeksiyon dikkatlice yapılmalıdır, aksi takdirde iğne damardan geçecektir. Bu daha fazla pratik ve eğitim gerektirir. Bir kol kasına veya popo kasına batırmak yanlış yapmak daha zordur.

Bu daha ucuz. Çok sayıda insanı hızlı bir şekilde aşılamaya çalışıyorsanız, tıbbi personeli kas enjeksiyonu yapmaları için eğitmek daha kolaydır. Minimal eğitimli sağlık personeli bile çok sayıda insanı hızlı bir şekilde aşılayabilir. Bu, nüfusu aşılamanın daha ucuz olduğu anlamına gelir.

Enfeksiyon için daha az risklidir. Bir damarda bir delik açmak, enfeksiyonu doğrudan kan dolaşımına sokma riski taşır. Belli ki iğne ve doktorun muayenehanesi olabildiğince temiz, ancak yine de damar açma riski kas aşısı yapmaktan biraz daha fazla.

Daha az acı verici. Kaslar, deri veya deri altı dokusuna göre daha az ağrı lifine sahiptir.

Bağışıklık tepkisi daha iyi. Kas içine enjekte etmek, aşıyı daha yüksek konsantrasyonda antijen sunan hücreye sahip dokuya ulaştırır, böylece bağışıklık tepkisini daha etkili bir şekilde tetikler. Kan dolaşımına enjekte etmek, aşının seyreltilmesine neden olur ve aynı zamanda bağışıklık tepkisini tetiklemeyebilir.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task