You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Bir Çinli gözünden Koronavirüs (yaşadıklarını anlatıyor)

Bir Çinli gözünden Koronavirüs (yaşadıklarını anlatıyor)

Admin
Bir Çinli gözünden Koronavirüs (yaşadıklarını anlatıyor)
[Resim: _110631987_hi059348785.jpg]

Bu yıl, Çin'de yaklaşan Ay tatili için, gerçek adını kullanmak istemeyen 23 yaşındaki genç, evini terk etmek bile istemedi.

İngiltere'de okuduktan sonra yakın zamanda geri döndüğü memleketi Wuhan'da 17 kişiyi öldüren virüse yakalamaktan korkuyor.

Ama ailesini bırakamıyor.

"Onları terk edemedim, bu yüzden büyükannem ve büyükbabamı akşam yemeğinde ziyaret ettik - bu çok korkutucu. Dışarıdan gelir gelmez yüz maskemi taktım ve Yılbaşı yemeğini olabildiğince çabuk bitirmeye çalıştım ."


Yemek masasının etrafındaki kontaminasyondan korkan genç, aile üyelerine birbirine çok yaklaşmamalarını tavsiye etti.

"Onlara cep telefonlarını alkol ile temizlemeyi ve odaya girmeden önce ellerini yıkamalarını söyledim."

Ertesi gün, amcası yüksek ateşe sahip olduğunu söyledi. "Bunun dışında başka semptomları yok ve bence ailesi onu hastaneye götürmekle riske atmak istemiyor."

Virüs şimdi "endişe verici" bir oranda yayılıyor . Hastaneler tıbbi müdahale için saatlerce bekleyen binlerce hasta ile dolup taştı.

Lele, "Doktorlar ve hemşireler yeterli malzemeye sahip değiller. Çok korkuyorum, herkes panikliyor. Tüm marketler büyük bir yüz maskesi sıkıntısı çekiyor," diyor

Maske takmak virüslerin yayılmasını durdurabilir mi?

Wuhan sakinlerine şehri terk etmemeleri söylendi.

Ancak Lele, hükümetin daha hızlı davranması gerektiğine inanıyor: "Gerçekten yeterince bilgi olduğunu sanmıyorum - tavsiyelerin daha hızlı olması gerekiyordu."

Taranan ve pozitif semptomlar teşhisi konan arkadaşları olduğunu söylüyor.

"Ama hastane onları eve gönderdi, çünkü yeterli yer yok."

Lele, yaşlı insanların virüsle ilgili hayati bilgilere erişememesinden endişe duyduğunu söylüyor.

Trenlerin - ve diğer tüm toplu taşıma araçlarının - Wuhan'dan ayrılması yasaklandı

"Bugünden önce orta yaşlı ve yaşlı insanlar bunun ne kadar ciddi olduğunun farkında değildiler." Bunun çoğunlukla internet üzerinden bilgi paylaşan genç insanlar olduğuna inanıyor.

Şimdi başka illerde yaşayan arkadaşlar için endişeleniyor ve başkalarına kendilerini korumalarını tavsiye ediyor.

"Mümkün olduğu kadar çok yüz maskesi satın alın diyebilirim - ve büyük gruplarla takılmayın."

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) için bir acil durum komitesi, yeni virüs üzerinde "küresel acil durum" ilan etme kararını erteledi, ancak Perşembe günü tekrar toplanacak.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.