You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Çocuk acilde çalışmak

Çocuk acilde çalışmak

Onaylı üye
Çocuk acilde çalışmak
[Resim: images?q=tbn%3AANd9GcSQ3PryKHDHJzVem5LKa...kdcaiA7FmP]

Çocuk acilde görev yaparken çok zorlanıyordum. Bu hem anı olsun hem de çocuk acil de çalışmayı düşünen meslektaşlarım için çocuk acil servisini anlatan bir yazı olsun istedim. 

Göreve başladığımda seni çocuk acile verelim dediler. Elbette istemedim ancak fazla direnebildiğim söylenemez. 

Çocuk acilde başlamak bana hep sor göründü. Alışana kadar da bu zorluklar ile sıkıntılar çektim. 

En çok korktuğum şey damar yolu açmak kan almak idi. Sonrasında ilaç dozları. Ayrıca bir bebek veya çocuk daha derdini anlatamayan dili olmayan melek gibi gelir bana. Onların canını yakmak veya dertlerine derman olamamak (geri bildirim yapamadıkları için bunu anlayamamak) bana çok zor gelirdi. 

Damar yolu açamazdım ilk zamanlar. İzlerdim sürekli ama izlemekle de öğrenilmiyor biliyorum. 

Elim yatkındır ama hep çekinirdim. Damar yolu konusunda alışmam şöyle oldu. Acile gelen 18 yaş altı kişiler çocuk acile geçer. Dolayısı ile 14-18 yaş arası genç çocuklar da bize gelirdi. 

Bu çocukların damar yolunu açmaya bunlardan kan almaya başladım önce. Sonra aylar geçtikçe yavaş yavaş bu yaşı düşürdüm. 10 lu yaşlara oradan 5 yaş derken 1-3 yaşa kadar damar yolunu tecrübe edindim. 

Bir kaç ay bu şekilde çalıştıktan sonra gelen bebeklere de damar yolu açmaya başladım. Öncelikle deneyimli çalışanlar tarafından denenen ancak başarılı olunamayan bebeklerin damar yolunu hissedebilirsem ben yapmak istedim. Aslında bu daha zor gibi görünse de zaten olmayan bir damar yolunu damarı görerek yaparım diyorsanız daha rahat hissedersiniz. 

Bunun yanında bebekler konusunda görmediğim hissedemediğim damar yollarını tecrübeli olanlara bırakarak bir kaç ay da bebek damar yolu deneyimledim. 

Yaklaşık 6-10 ay sonra her bebek ve çocuğa damar yolu açabilecek duruma geldim. Şu an gayet tecrübeliyimdir. 

Bunun yanında makale yazılar oludum elbette ama deneyimlemek gibisi asla yok. 

Gelelim ilaç dozlarına; korkuyorsun ister istemez hangi ilaç hangi doz, karıştırırmıyım telaşı oluyor. Çünkü sakin bir ortamda değilsiniz ve sürekli bir şeyler soran ebeveynler var başınızda. 

Bu konuyu da şöyle hallettim. Çalışma deskimde kesinlikle yarım ilaç olmaz benim. Her hastaya sıfırlanmış desk ile başlarım. 

Serumu setler havasını alırım. Koyduğum ilaçları ilk etapta atmam. İlaç koyma biter. Ordera tekrar bakarım. İlaçları ikinci kez kontrol ederek çöp küvetime koyarım. 

Gider serumu takarım. Döndüğümde çöp küvetimi göz kontrolü yaparak boşaltırım. Yani üç kez kontrol ederim. Hazırlarken, takmadan önce, taktıktan sonra. 

Kesinlikle ilaç hatam olmadı. Zahmetli görünsede basit bir alışkanlıktır ve hastanızı ve sizi korur. 

Aileye ilacını yaparken, ilacı kısaca anlatır alerji sorgusu kesinlikle yaparım. Aile muayene olurken unutur söylemez. O anın heyecanı ile aklıma gelmez diye ben de sorarım. Bu şekilde bir kaç tane yakaladığım oldu. 

Kısa net konuşurum. Tedirgin ve açık uçlu konuşursanız aile size güvenmez. Ben olsam bende güvenmem. Ne yaptığınızı ne için yaptığınızı bilmeli ve açıklayabilmelisiniz. 

Bunun yanında son önerim. Aile size bir sorundan bahseder ise; sorun basit de olsa kesinlikle birşey olmaz normal demeyin. Aileye çıkmadan doktoru ile görüşmesi gerektiğini söyleyin. 

Kesinlikle doktoru görmeden taburcu etmeyin. Doktor edebilirsin dese dahi. Tüm işlemler bitince tekrar son kez doktora yönlendirin. 

Aklıma gelenleri yazdım. Daha fazlası için soru sormaktan çekinmeyin.
Bunu ilk beğenen sen ol.
Çalışkan Üye
Cvp: Çocuk acilde çalışmak
Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 
Ben yeni mezun oldum ve kadın hastalıkları ve çocuk hast. Hastanesine atandım. Sizce kadın acil mi çocuk acil mi çalışma açısından daha tercih edilebilir? Sanırım başta soruyorlarmış istediğiniz bi yer var mı diye. Eğer cevaplarsanız çok sevinirim 😊
Bunu ilk beğenen sen ol.
Onaylı üye
Cvp: Çocuk acilde çalışmak
(13-01-2020, Saat: 22:22)Tuğçe Gündoğan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. 
Ben yeni mezun oldum ve kadın hastalıkları ve çocuk hast. Hastanesine atandım. Sizce kadın acil mi çocuk acil mi çalışma açısından daha tercih edilebilir? Sanırım başta soruyorlarmış istediğiniz bi yer var mı diye. Eğer cevaplarsanız çok sevinirim 😊

bir zamanlar bizim acil kadın doğum ve çocuk hastalıkları acili idi. 

sonrasında ayrıldı. Çocuk acil olarak kaldı. İkisini de deneyimledim. 

Çocuk acil dışardan bakınca çalışılmaması gereken bir yer gibi gelir. Ancak bence oldukça güzel dir. Kesinlikle çocuk acil derim. 

Bizim çocuk acilde; res olmaz, düşen çocukğa bakılmaz kesi bakılmaz bunlar için ayrı ekip var yalnız. 

Yani bizim çocuk acilde düşme, res, kanamalı çocuk görmezsin. Bunlar biraz zor olabilir ama genede yapılır. Bence başla çocukta.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.