You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

DEHB Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

DEHB Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Genel müdür
DEHB Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
DEHB nedir?
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB), normalin üzerinde hiperaktif ve dürtüsel davranışlara neden olabilen bir zihinsel sağlık bozukluğudur. DEHB'li kişiler, dikkatlerini tek bir göreve odaklamakta veya uzun süre hareketsiz oturmakta da sorun yaşayabilirler.

Hem yetişkinler hem de çocuklar DEHB'ye sahip olabilir. Amerikan Psikiyatri Birliği'nin (APA) tanıdığı bir teşhis. 


DEHB belirtileri
DEHB ile çok çeşitli davranışlar ilişkilidir. Daha yaygın olanlardan bazıları şunlardır:
  • Görevlere odaklanmakta veya konsantre olmakta sorun yaşamak
  • görevleri tamamlama konusunda unutkan olmak
  • kolayca dikkati dağılmak
  • hareketsiz oturmakta zorluk çekmek
  • konuşurken insanların sözünü kesmek


DEHB Türleri
DEHB tanılarını daha tutarlı hale getirmek için, durumu üç kategoriye veya türe ayırmıştır. Bu tipler ağırlıklı olarak dikkatsizdir, ağırlıklı olarak hiperaktivite-dürtüseldir ve her ikisinin birleşimidir.


Ağırlıklı olarak dikkatsiz

Adından da anlaşılacağı gibi, bu tip DEHB'si olan kişiler, odaklanma, görevleri bitirme ve talimatları takip etme konusunda aşırı zorluk yaşarlar.

Uzmanlar ayrıca, dikkatsiz tipteki DEHB'li birçok çocuğun, sınıfı bozma eğiliminde olmadıkları için uygun bir teşhis alamayabileceğini düşünüyorlar. Bu tip en çok DEHB olan kızlarda görülür.


Ağırlıklı olarak hiperaktif-dürtüsel tip

Bu tip DEHB olan kişiler öncelikle hiperaktif ve dürtüsel davranış gösterirler. Bu, kıpırdama, konuşurken insanların sözünü kesme ve sıralarını bekleyememeyi içerebilir.

Dikkat eksikliği bu tip DEHB ile daha az endişe verici olsa da, ağırlıklı olarak hiperaktif-dürtüsel DEHB olan kişiler görevlere odaklanmayı hala zor bulabilirler.


Kombine hiperaktif-dürtüsel ve dikkatsiz tip

Bu, DEHB'nin en yaygın türüdür. Bu kombine DEHB tipine sahip kişiler hem dikkatsizlik hem de hiperaktif belirtiler gösterirler. Bunlar, dikkat verememe, dürtüsellik eğilimi ve normalin üzerinde aktivite ve enerji seviyelerini içerir.

yetişkin DEHB
Birçok insan için, DEHB belirtileri yaşlandıkça azalır veya daha az görülür.

Demek ki tedavi önemli. Yetişkinlerde tedavi edilmeyen DEHB, yaşamın birçok yönü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Zamanı yönetmede güçlük, unutkanlık ve sabırsızlık gibi belirtiler işte, evde ve her türlü ilişkide sorunlara neden olabilir. 


çocuklarda DEHB
5 ila 17 yaş arasındaki çocuklara DEHB teşhisi konur, bu da bunu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en yaygın çocukluk çağı nörogelişimsel bozukluklarından biri yapar.

Çocuklar için DEHB genellikle okuldaki sorunlarla ilişkilidir. DEHB olan çocuklar genellikle kontrollü bir sınıf ortamında başarılı olmakta zorlanırlar.


Çoğu durumda, DEHB olan kızlar şunları yapabilir:
  • sık sık hayal kurmak
  • hiperaktif olmak yerine hiper-konuşkan olmak

DEHB'nin birçok belirtisi tipik çocukluk davranışları olabilir, bu nedenle neyin DEHB ile ilgili olduğunu ve neyin olmadığını bilmek zor olabilir. DEHB'ye ne sebep olur?
DEHB ne kadar yaygın olsa da, doktorlar ve araştırmacılar duruma neyin neden olduğundan hala emin değiller. Nörolojik kökenleri olduğuna inanılıyor. Genetik de bir rol oynayabilir.DEHB testi ve teşhisi
Sizin veya çocuğunuzun DEHB olup olmadığını söyleyebilecek tek bir test yoktur. Birçok klinisyen DEHB teşhisinin tek bir teste dayanarak yapılamayacağına inanıyor.

Tanı koymak için doktorunuz, sizin veya çocuğunuzun önceki altı ay içinde sahip olduğu semptomları değerlendirecektir.

Doktorunuz muhtemelen öğretmenlerden veya aile üyelerinden bilgi toplayacaktır ve semptomları gözden geçirmek için kontrol listeleri ve derecelendirme ölçekleri kullanabilir. Ayrıca diğer sağlık sorunlarını kontrol etmek için fizik muayene yapacaklar. 


Sizde veya çocuğunuzda DEHB olduğundan şüpheleniyorsanız, değerlendirme için doktorunuzla konuşun. Çocuğunuz için, okul danışmanıyla da konuşabilirsiniz. Okullar, çocukları eğitim performanslarını etkileyebilecek sorunlar için düzenli olarak değerlendirir.

Değerlendirme için doktorunuza veya danışmanınıza sizin veya çocuğunuzun davranışı hakkında notlar ve gözlemler sağlayın.

DEHB'den şüphelenirlerse, sizi veya çocuğunuzu bir DEHB uzmanına sevk edebilirler. Tanıya bağlı olarak, bir psikiyatrist veya nörolog ile randevu almayı da önerebilirler.DEHB tedavisi
DEHB tedavisi tipik olarak davranışsal terapileri, ilaçları veya her ikisini içerir.

Terapi türleri arasında psikoterapi veya konuşma terapisi bulunur. Konuşma terapisi ile siz veya çocuğunuz DEHB'nin yaşamınızı nasıl etkilediğini ve onu yönetmenize yardımcı olacak yolları tartışacaksınız.

Diğer bir terapi türü davranışçı terapidir . Bu terapi size veya çocuğunuza davranışınızı nasıl izleyeceğinizi ve yöneteceğinizi öğrenmede yardımcı olabilir.

DEHB ile yaşarken ilaç tedavisi de çok yardımcı olabilir. DEHB ilaçları, dürtülerinizi ve eylemlerinizi daha iyi kontrol etmenizi sağlayacak şekilde beyin kimyasallarını etkilemek üzere tasarlanmıştır.DEHB ilacı
DEHB'yi tedavi etmek için kullanılan iki ana ilaç türü uyarıcılar ve uyarıcı olmayanlardır.

Merkezi sinir sistemi (CNS) uyarıcıları, en sık reçete edilen DEHB ilaçlarıdır. Bu ilaçlar beyin kimyasalları dopamin ve norepinefrin miktarını artırarak çalışır.

Bu ilaçların örnekleri arasında metilfenidat (Ritalin) ve amfetamin bazlı uyarıcılar (Adderall) bulunur.

Uyarıcılar sizin veya çocuğunuz için iyi çalışmıyorsa veya rahatsız edici yan etkilere neden oluyorsa, doktorunuz uyarıcı olmayan bir ilaç önerebilir. Bazı uyarıcı olmayan ilaçlar, beyindeki norepinefrin düzeylerini artırarak çalışır.

Bu ilaçlar arasında atomoksetin (Strattera) ve bupropion (Wellbutrin) gibi bazı antidepresanlar bulunur.

DEHB ilaçlarının birçok faydası olduğu gibi yan etkileri de olabilir.
[Resim: x3nNi.jpg]
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.