Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


IM enjeksiyonu yanlışlıkla IV yaparsam ne olur?

Konu

#1
Çoğu ilaç önemli bir fark yaratmaz. İlacın emilmesi daha uzun sürecek ama sonunda alacaktır. Yine de böyle bir tıbbi hatada dikkate alınması gereken birkaç şey var.

Öncelikle sorunuzun biraz belirsiz olduğunu açıklığa kavuşturmak için, yanlışlıkla bir IV ilacı verilip verilmediğini söylüyorum. Dozajın tam tersi ise, önemli bir endişe kaynağı olabilir, çünkü IM dozları genellikle IV dozlarından daha yüksektir, bu nedenle bir IV olarak bir IM dozu verirseniz, muhtemelen çok iyi bir tıbbi acil durum olabilecek aşırı doz almışsınızdır. Ancak bir IV dozu IM verilirse, normal dozdan daha düşüktür ve iyi olmalısınız.

O zaman endişelenmeniz gereken şeyler;

İlaç dokusu zarar veriyor mu? Bazı ilaçlar dokulara doğrudan zarar verebilir. Dilantin gibi.

İlacın emilmesi ne kadar sürer? Ve bu sonraki dozları etkileyecek mi? İlacın güvenli ve tedavi edici bir seviyede olması amaçlanıyorsa ve bu dengeyi dar bir aralıkta elde ettiyseniz, muhtemelen etkiler için izlenmeniz gerekecektir. IM'nin emilmesi daha uzun sürer ve sistemi temizlemesi çok daha uzun sürer. Dolayısıyla, bir sonraki doz için hala orada olacaksa, bu şekilde aşırı doz almanız mümkündür.
[Resim: hIpVW.jpg]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da