Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Lymphedema/lenfödem

Konu

#1
Lenfatik disfonksiyon, lenfatik sistemin kötü çalıştığı anlamına gelir. Lenfatik sistem, vücudunuzun dokularından sıvıları boşaltan lenf düğümleri ve lenf damarlarından oluşur.

Sıvılar toksinleri, bağışıklık hücrelerini ve atık ürünleri lenf düğümlerinize taşır. Lenf damarları, filtrelenmiş lenf sıvısını kan dolaşımına geri döndürerek vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur.

Kötü çalışan bir lenfatik sistem, dokuların sıvı ile şişmesine neden olur. Buna lenfödem denir. Genellikle kollarınızda veya bacaklarınızda şişme ile sonuçlanır. Vücudun diğer kısımları da etkilenebilir.

Lenfödeme neden olan lenfatik bir problemle doğabilirsiniz. Buna kalıtsal veya primer lenfödem denir. Aynı zamanda çeşitli karmaşık genetik koşullardan da kaynaklanabilir.

Ayrıca bir hastalık komplikasyonu veya yaralanmasından lenfödem gelişebilir. Buna sekonder lenfödem denir. Kanser tedavisinin yaygın bir yan etkisidir.

Lenfatik disfonksiyon çoğu insan için kronik bir durumdur, ancak onu yönetmek ve rahatlama bulmak için tedaviler mevcuttur.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task