You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Önümüzdeki On Yıl Hemşireliği Şekillendirecek 9 Trend

Önümüzdeki On Yıl Hemşireliği Şekillendirecek 9 Trend

Admin
Önümüzdeki On Yıl Hemşireliği Şekillendirecek 9 Trend
[Resim: image2-1-1536x1024.jpg]

Tıp alanı sürekli gelişmektedir ve bu değişikliklerin hemşirelerin günlük yaşamları üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Önümüzdeki on yıla bir göz atıyoruz ve önümüzdeki 10 yıl boyunca hemşireliği etkileyecek en yeni trendlerden bazılarını tartışıyoruz. İşte 2020'lerde hemşirelik dünyasını şekillendirecek dokuz şey:

1. Teletıp ve Uzaktan Çalışma

Birçok meslek, evden çalışma modeline doğru ilerliyor ve bundan sonra hemşirelik olabilir. Telehealth sistemleri, hemşirelerin hastaları güvenli bir video görüşmesi ile görmelerini, anlık mesajla onlarla sohbet etmelerini ve test sonuçlarını elektronik olarak ve hemen göndermelerini sağlar. Bu süreç hem hemşire hem de hasta için daha uygundur ve iletişim süresini kısaltmasına izin verir. Teletıp şimdi yayılmaya başlarken, teknoloji ilerledikçe ve daha güvenli hale geldikçe, daha da yaygınlaşacak. 

2. Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknoloji ayrıca bir hemşirenin hastaları uzaktan izleme yeteneğini de sağlayacaktır. Gerçekten de, birçok kişi kalp atış hızlarını fitness izleyicileri ile düzenli olarak izliyor ve bir akıllı telefon uygulaması ve bir tuş takımı kullanarak evde tıbbi bir okuma yapabilen kişisel bir EKG monitör var. Bu cihazlar daha doğru hale geldikçe, hemşireler ve diğer sağlık profesyonelleri, hastaların krizden uzak durmasını ve potansiyel olarak sağlık sorunlarını bir krize dönüşmeden görebilecek.

3. Büyük Veri (ve Veri Güvenliği)

Çoğu hastane, elektronik sağlık kayıt sistemine geçişini tamamlamıştır veya tamamlama sürecindedir. Bu sistemler, daha önce benzeri görülmemiş miktarda hasta verilerinin toplanıp paylaşılabileceği anlamına gelir ve bu da veri tabanlı kararlar almayı her zamankinden daha kolay hale getirir. Bununla birlikte, verilerin elektronik olarak depolanması, bu tür hassas hasta bilgilerini saldırılara ve sızıntılara karşı savunmasız hale getirir. Hemşirelerin, potansiyel bir veri ihlaline karşı bu tür sistemleri nasıl kullanacaklarını ve ilgili bilgiler için büyük miktarda hasta verilerinin nasıl ayrıştırılacağını bilmesi gerekecektir.

4. Robotlar ve Yapay Zeka[Resim: robot-surgery-509x330.jpg]

Robotlar zaten ameliyathanedeki cerrahlara yardımcı oluyor ve on yıl ilerledikçe hastanelerde daha yaygın bir görüş haline gelecekler. Yapay zeka (AI), hem robotlar için bir işletim sistemi hem de hasta verileriyle taranabilen, tahminler yapan ve tedaviler önerebilen bağımsız bir yazılım olarak daha popüler olacak. Bu akıllı algoritmalar, hemşirelere karmaşık EHR kayıtları yoluyla sıralama konusunda yardımcı olabilir ve liderlerin tesislerindeki genel tedavi eğilimlerini belirlemelerine yardımcı olabilir.

5. Hasta Katılımı

Elektronik kayıtlar ve mevcut sağlık bilgilerinin yaygınlığı sayesinde, hastalar sağlık hizmeti yolculuklarında her zamankinden daha fazla yer almaktadır. Bu hasta katılımı harika olsa da, bazen hastaların aşılar hakkında yanlış bilgi ile ikna olmaları ve sonuç olarak kendilerinin veya çocuklarının aşılanmasına izin vermemeleri gibi olumsuz sonuçları olabilir. Hemşireler, Elektronik sistemlerinin faydalarını savunurken, çevrimiçi bulunan yanlış bilgilerle mücadele ederken öncülük etmek zorunda kalacaklar.

6. Daha Fazla Poliklinik Merkezi

Hem tıbbi araştırma hem de teknolojideki ilerlemelerle birlikte geleneksel bir hastanede giderek daha az tıbbi bakım yapılmalıdır. Bir zamanlar bir hastayı bir gece hastanede tutabilecek bir ameliyat şimdi ayakta tedavi merkezinde yapılabilir, böylece hasta o gece eve gidip kendi yatağında uyuyabilir . Yaşlanan nüfus, gittikçe daha fazla yaşlı, yaşlı yaşam tesisleri ve evleri gibi geleneksel olmayan ortamlarda sürekli tıbbi bakıma ihtiyaç duyacağı anlamına gelmektedir. Talep değişmeye başladığında hemşirelerin bu hastane dışı bakım ortamlarında daha rahat iş bulacağı anlamı taşır.

7. Yeni Eğitim Biçimleri

[Resim: nursing-education-trends-495x330.jpg]

Şahsen hemşirelik derece programları yakında sona ermeyecek, ancak bazı heyecan verici yeni gelişmeler yeni eğitim yolları açıyor. Çevrimiçi dereceler ve daha kısa eğitim kursları, daha fazla akredite kurum tarafından sunulmaktadır ve bu tür üniversitelerin yakınında yaşayan hemşireler için sürekli eğitim fırsatları yaratmaktadır. Video konferanslar, etkileşimli modüller ve çevrimiçi testler, ilgi çekici ve eğitici bir deneyim sağlar. Hala ilk aşamalarında olmakla birlikte, bazı şirketler ameliyatlar ve diğer tıbbi prosedürler için kapsamlı eğitim sunan sanal gerçeklik (VR) deneyimleri de yapıyorlar.

8. Daha Fazla Uzmanlık

Genel olarak sağlık alanı daha fazla uzmanlaşmaya doğru ilerlemektedir ve bu hem hemşireler hem de diğer tıp uzmanları için geçerlidir. Geriatrik veya kalp bakımı gibi belirli bir alanda uzmanlaşmak ve bunu kanıtlamak için bir sertifika almak, uzmanlığınızı gösterir ve mevcut işvereninizde ilerleme fırsatları yaratır. Başka bir yere taşınmak istediğinize karar verdiyseniz, bir uzmanlık özgeçmişinizi ön plana çıkarır. Uzmanlaşan birçok hemşire, sadece daha fazla sorumluluk kazanmakla kalmaz, aynı zamanda ek çalışmalarına gitmek için daha yüksek bir maaş alırlar ve aralarından seçim yapabileceğiniz düzinelerce hemşirelik uzmanlığı olduğundan, hemşirelerin kariyer isteklerine uyan birini bulmaları garanti edilir.

9. Hemşirelik Yetersizliği

Önümüzdeki on yıla, mevcut hemşirelik kıtlığının etkileri büyük olacaktır. Deneyimli hemşireler daha uzun süre çalışmaya devam edecek ve daha sonra emekli olacakken, lisans programlarından yeni çıkan yeni hemşireler iş gücüne girecek. Hemşireler yüksek hasta-hemşire oranları ve yüksek iş yükleri yaşamaya devam edeceklerdir. Olumlu tarafta, bir değişiklik yapmak isteyen tıp uzmanları için birçok açık pozisyon olacak ve tesisler, iyi faydalar, esnek çalışma programları ve diğer avantajlar sunarak hemşireleri tutmaya teşvik edecektir. Eşlik eden hemşire eğitimcilerin yetersizliği göz önüne alındığında, bazı işverenler ayrıca ücretlerin geri ödenmesi veya mesleki gelişime katkıda bulunacak diğer faydalar sunabilir.

Tıp alanındaki sürekli değişiklikler, çalışmak için heyecan verici bir endüstri olduğu anlamına gelir, ancak aynı zamanda en son gelişmelere ayak uydurmayı zorlaştırır. Hemşire iseniz , yeni on yıla geçerken bu dokuz gelişmeye dikkat edin.
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.