You need to enable JavaScript to run this app.

Skip to main content

Sağlık bakanlığı personeli mazeret izni

Sağlık bakanlığı personeli mazeret izni

Genel müdür
Sağlık bakanlığı personeli mazeret izni

Mazeret İzinleri657 4A lı personele aşağıda belirtilen hususlar dahilinde mazeret izni verilir. Sözleşmeli personelin mazeret izni sözleşmelerinde belirtildiği şekildedir.


A) Amirin takdirine bağlı olmaksızın verilmesi gereken mazeret izinleri:

1- Kadın memura doğum yapmasından önce doktor raporu üzerine üç hafta (21 gün), doğum yaptığı tarihten itibaren ise altı hafta (42 gün) müddetle izin verilir. Bu süreden sonra da bu sürenin bitimiyle başlayacak altı aylık süre esas alınmak kaydıyla günde bir buçuk saat süt izni verilir.

Doğum sonu verilecek altı haftalık izinlerin başlangıcı olarak doğum tarihi esas alınacak olup, doğumu müteakip hastanede yatarak görülen tedavi süresi, bu sürenin
uzamasına veya başlangıç tarihinin ertelenmesine neden teşkil etmeyecektir.

2- Erkek memura, isteği üzerine karısının doğum yapması nedeniyle 3 gün izin verilir.

3- Yine memurun isteği üzerine, kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde 5 gün izin verilir.


B) Amirin takdiri ile verilen mazeret izinleri:

1- Yukarıda belirtilen hallerden başka bir yıl içinde toptan veya parça parça olarak mazeretleri sebebiyle memura 10 gün izin verilebilir.

Ancak bu iznin verilmesinde, mazeret iznini talep eden memurun gösterdiği gerekçelerin kurum amirince gerçek, zorunlu ve önemli olduğu kanaati hasıl olduktan sonra
takdir edilecek süre kadar izin verilecektir.

2- Zaruret halinde 10 gün daha aynı usulle mazeret izni verilebilir. Bu takdirde ikinci defa aldığı bu izin yıllık izinden düşülür.


Mazeret İzninde Yol İzni Verilemeyeceği:

Madde 28- 26 ncı maddedeki mazeret izinlerinde yol için ayrıca ek izin verilemez.

Mazeret İzini Vermeye Yetkili Amirler:

Madde 29- 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 ncü maddesine istinaden kullanılacak mazeret izinleri, yıllık izinleri vermeye yetkili amirler tarafından verilecektir.
UÇAK MEDİKAL İNDİRİM KODU ; TIKLA AL
Bunu ilk beğenen sen ol.

İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren MediFORUM - Türkiye'nin sağlık forumu sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.K'nın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Sitemiz hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri bağlantısından bize ulaşıldıktan en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmenlikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.