Skip to main content

MediForum

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Sizler için oluşturduğumuz tüm hizmetlerden tam olarak yararlanabilmek için aramıza katılabilirsiniz. Siz varsanız, biz varız! Üyelikler ücretsizdir ve her zaman ücretsiz kalacaktır.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)


Hyperparathyroidism/ hiperparatroidizm

Konu

#1
Hiperparatiroidizm, paratiroid bezleri çok fazla paratiroid hormonu (PTH) yaptığında ortaya çıkar. Paratiroid bezleri boynunuzda, tiroidinizin arkasına yakın veya ona bağlı dört bezelye büyüklüğünde endokrin bezidir. Endokrin bezleri vücudun normal çalışması için gerekli hormonları salgılar.

Benzer isimlere ve boynunuza bitişik olmasına rağmen, paratiroid bezleri ve tiroid çok farklı organlardır. PTH, kemiklerinizdeki ve kanınızdaki kalsiyum, D vitamini ve fosfor seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Bu duruma sahip bazı insanlar herhangi bir semptom yaşamaz ve tedaviye ihtiyaç duymazlar. Diğerleri ameliyat gerektirebilecek hafif veya şiddetli semptomlara sahiptir.

Hiperparatiroidizmin Nedenleri Nelerdir?

Hiperparatiroidizmde, bir veya daha fazla paratiroid beziniz aşırı aktif hale gelir ve aşırı PTH yapar. Bu, bir tümör, bez büyümesi veya paratiroid bezlerinin diğer yapısal sorunlarından kaynaklanabilir.

Kalsiyum seviyeleriniz çok düşük olduğunda, paratiroid bezleriniz PTH üretimini artırarak yanıt verir. Bu, böbreklerinizin ve bağırsaklarınızın daha fazla miktarda kalsiyum emmesine neden olur. Ayrıca kemiklerinizden daha fazla kalsiyum çıkarır. Kalsiyum seviyeniz tekrar yükseldiğinde PTH üretimi normale döner.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task